Share

ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست لبنان و یکی از برجسته‌ترین رهبران سیاسی این کشور جمعه ۱۰ نوامبر اعلام کرد که وقت آن رسیده که سعد حریری به کشورش بازگردد. همه در پی نخست‌وزیر لبنان‌اند: وزیر خارجه فرانسه می‌گوید حریری آزادانه به امارت سفر کرده، اما کسی نخست‌وزیر لبنان را در امارات ندیده. آمریکا می‌گوید از عربستان بخواهید که پاسخ دهد. روسیه می‌گوید این پرونده را به اتهام نقض استقلال لبنان از سوی عربستان سعودی به شورای امنیت می‌برد.

بیروت ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷: تصویری از سعد حریری در یکی از خیابان های بیروت. نخست‌وزیر کجاست؟

ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست لبنان و یکی از برجسته‌ترین رهبران سیاسی این کشور جمعه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان در پیامی در توئیتر نوشته است:

«یک هفته بعد از غیبت اجباری یا دلخواه شیح سعد وقتش است که برگردد. در ضمن بدیلی هم برای او وجود ندارد.»

سعد حریری شنبه ۴ نوامبر / ۱۳ آبان  در سفرش به ریاض به طور غیرمنتظری از طریق تلویزیون عربستان سعودی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت استعفا می‌دهد. از آن زمان تاکنون هیچ نشانه‌ای از حریری مشاهده نشده است.

یک روز بعد از سفر غیر منتظره امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به ریاض و دیدار و گفت‌وگوی او با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی که جمعه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان یک شبکه رادیویی در فرانسه با او انجام داده گفته است که سعد حریری در عربستان سعودی بازداشت نشده.

لودریان گفته است: «حریری در همین هفته به امارات متحده عربی سفر کرده و به همین جهت ما گمان نمی‌کنیم او را زندانی کرده باشند.»

خبر چنین سفری در رسانه‌ها بازتاب پیدا نکرده. وزیر خارجه فرانسه هم درباره منبع این اطلاعات سکوت کرده است.

روز گذشته فؤاد سنیوره یکی از رهبران حزب المستقبل و نخست‌وزیر پیشین لبنان (از ژوئن ۲۰۰۵ تا مه ۲۰۰۸) در بیانیه‌ای که از تلویزیون لبنان پخش شد اعلام کرد حزب حاکم از رهبر خود سعد حریری انتظار دارد که هرچه سریع‌تر به لبنان بازگردد.

اکنون بعد از سنیوره، ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست لبنان از حریری خواسته که به کشورش بازگردد. ولید جنبلاط در سال‌های گذشته در لبنان در شکل‌گیری دولت‌ها نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

سکوت آمریکا درباره سرنوشت حریری

ایالات متحده آمریکا از اظهار نظر درباره سرنوشت سعد حریری خودداری کرده است. شامگاه پنجشنبه ۹ نوامبر/۱۸ آبان هیتر نوئرت سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری گفت کریس هنزل، کاردار سفارت آمریکا در ریاض، چهارشنبه گذشته با سعد حریری در ریاض ملاقات و گفت‌وگو کرده.

سخنگوی کاخ سفید اما درباره محتوای گفت‌وگوی هنزل با حریری سکوت کرد:

«[موضوع این گفت‌وگو] بسیار حساس و به همین جهت محرمانه است. همین‌قدر می‌توان گفت که یک گفت‌وگوی دیپلماتیک بوده. من می‌توانم بگویم که او [سعد حریری] را دیده‌ایم. درباره شرایط او در عربستان سعودی، می‌بایست ریاض توضیح دهد.»

 هیتر نوئرت در نشست خبری شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که موضوع سعد حریری یک موضوع داخلی در عربستان سعودی‌ست و کاخ سفید در این زمینه دخالت نمی‌کند.

ورود روسیه به بحران لبنان

الکساندر زاسپیکین، سفیر روسیه در لبنان پنجشنبه ۹ نوامبر/۱۸ آبان اعلام کرد که اگر ابهامات درباره محل اقامت سعد حریری برطرف نشود، روسیه به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه می‌کند:

سفیر روسیه در لبنان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ال بی سی لبنان گفت:

«موضوع سعد حریری به استقلال لبنان ربط دارد. اگر محل اقامت او مشخص نشود، این پرونده را به شورای امنیت می‌بریم.»

زاسپیکین درباره تشکیل یک دولت جدید بدون حزب‌الله لبنان گفت:

«به نظر من تشکیل دولت در لبنان بدون حزب الله قابل قبول نیست. حتی اگر فرض کنیم استعفای نخست وزیر لبنان با اراده شخصی او صورت گرفته باشد و بدون آن که در این میان منافع طرف دیگری مطرح باشد، این درخواست مقامات سعودی که دولتی در لبنان بدون مشارکت حزب الله تشکیل شود برای لبنان قابل قبول نیست.»

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس شامگاه گذشته با صدور اطلاعیه‌هایی از شهروندانشان خواستند از سفر به لبنان خودداری کنند و اگر در این کشور سکونت دارند، هرچه سریع‌تر خاک لبنان را ترک کنند. حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان از احتمال وقوع یک «جنگ بزرگ» سخن گفته، اما الکساندر زاسپیکین، سفیر روسیه در لبنان گفته احتمال وقوع چنین جنگی بسیار اندک است.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا اعلام کرده‌اند که خواهان ثبات و امنیت در لبنان‌اند.

بیشتر بخوانید:

فراخوان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به اتباعشان: لبنان را ترک کنید

Share