Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه میزبان رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رؤسای جمهور ترکیه و ایران است. در نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و ایران در شهر سوچی، راهکارهای سیاسی برای حل بحران سوریه به بحث گذاشته می‌شود. بشار اسد، رئیس جمهوری عربی سوریه روز گذشته در دیدار با پوتین از آغاز گفت‌و‌گوهای سیاسی درباره آینده کشور استقبال کرده بود. حسن روحانی، پیش از سفر به سوچی اظهار امیدواری کرد که در اجلاس سوچی زمینه‌های آینده سیاسی سوریه فراهم شود.

چهارشنبه یکم آذر/ ۲۲ نوامبر تهران: سفر حسن روحانی به مقصد سوچی برای دیدار و گفت‌وگو با پوتین و اردوغان درباره آینده سوریه

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه یکم آذر/ ۲۲ نوامبر تهران را به مقصد سوچی ترک کرد. روحانی در جمع خبرنگاران درباره اهداف این سفر گفت:

«به دنبال مبارزات موفق مردم سوریه و عراق در برابر تروریست‌ها، روند سیاسی هم به صورت تقریباً نیمه فعال آغاز شده و در نهایت در یک سال اخیر سه کشور ایران، روسیه و ترکیه تصمیم گرفتند که در روند میدانی و سیاسی هماهنگ‌تر و فعال‌تر شوند امروز در سوچی روسیه اجلاس بسیار مهمی در سطح سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برگزار می‌شود. امیدواریم در اجلاس امروز تصمیماتی که اتخاذ می‌شود و در نهایت بیانیه‌ای که از طرف سه کشور صادر می‌شود، زمینه‌ای را برای آینده خوب سوریه آماده کند.»

 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بشار اسد، رئیس جمهوری عربی سوریه روز گذشته در دیدار و گفت‌وگو با یکدیگر به این توافق دست یافتند که با به پایان رسیدن عملیات نظامی در بحران سوریه، می‌بایست راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به این بحران یافت. همزمان سردار پاسدار قاسم سلیمانی در پیامی که با مهر و امضای او خطاب به رهبر جمهوری اسلامی در رسانه‌های داخلی منتشر شد  و سپس حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که در خانه کشاورز ایراد کرد اعلام کردند که کار داعش در سوریه و عراق تمام شده است. در همان روز رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت که «عملیات فعال» نظامی این کشور در سوریه رو به پایان است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی قبل از سفر به سوچی در جمع خبرنگاران با اشاره به شکست داعش در عراق و سوریه گفت:

«پایه‌های تروریسم در عراق و سوریه فروریخته است و مبارزه تهران با گروه‌های تروریستی در منطقه تا ریشه‌کنی آنها ادامه می‌یابد.»

یکی از موضوعاتی که در گفت‌وگوهای سه‌جانبه در سوچی مطرح خواهد شد، وظیفه ایران در تداوم مبارزه با بقایای داعش در عراق و سوریه است.

گفت‌وگوهای تلفنی پوتین قبل از آغاز نشست سوچی

ولادیمیر پوتین بعد از دیدار با بشار اسد به مدت یک ساعت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تلفنی گفت‌وگو کرد.

کرملیل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که پوتین در گفت‌وگو با ترامپ اعلام کرده که «هنوز برای پیروزی کامل علیه تروریسم، راهی طولانی در پیش است. ولی در مورد همکاری‌های مشترک علیه تروریسم در سوریه، عملیات نظامی در واقع رو به پایان است».

کاخ سفید می‌گوید رؤسای جمهوری دو کشور در این گفت‌وگوی تلفنی درباره لزوم مقابله مشترک با تروریسم در خاورمیانه و آسیای میانه به توافق رسیده‌اند.آن‌ها همچنین در مورد حمایت از مذاکرات سازمان ملل در ژنو، پایان دادن به بحران انسانی در سوریه، بازگشت آواره‌های جنگ و حفظ ثبات و اتحاد سوریه، بدون دخالت‌ها و بدون آنکه به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شود، تاکید کرده‌اند.

پوتین علاوه بر ترامپ با پادشاه سعودی، نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور مصر نیز گفت‌وگو کرده ‌است.دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرده که بخش عمده‌ای از گفت‌وگوی نیم ساعته پوتین با نتانیاهو به اقدامات ایران برای گسترش نفوذ در سوریه و مخالفت اسرائیل با این موضوع مربوط می‌شد.

بیشتر بخوانید:

دیدار اسد و پوتین در سوچی: آغاز گفت‌وگوهای سیاسی در بحران سوریه

Share