Share

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست لبنان و از سیاستمداران برجسته این کشور  اعلام کرد که لبنان همانطور که اجازه نمی‌دهد عربستان سعودی سیاست‌هایش را به این کشور تحمیل کند، به فرمانده سپاه پاسداران هم اجازه نمی‌دهد، سیاست‌های مورد نظرش را به دولت لبنان دیکته کند.

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست لبنان

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست لبنان

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری پنجشنبه ۴ نوامبر / ۱۳ آبان خود«هویت حزب‌الله» لبنان را به سلاح‌اش دانسته و گفته بود:

«ماهیت حزب‌الله این است که در برابر دشمن قسم‌خورده‌ ملت لبنان، یعنی اسرائیل، مسلح و مجهز باشد، چراکه اولین هدف اسرائیلی‌ها، کشور لبنان است.»

ولید جنبلاط جمعه ۲۴ نوامبر / ۳ آذر در یادداشتی در انتقاد از گفته‌های فرمانده سپاه پاسداران در مورد حزب‌الله لبنان و همچنین سیاست‌های عربستان سعودی در قبال لبنان نوشت:

«همان‌طور که ما لبنانی‌ها روش غیر معمولی را که برخی از محافل عربستان سعودی با سعد حریری پیش بردند رد می‌کنیم، دیکته کردن [سیاست توسط] محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب ایران را هم رد می‌کنیم.»

مقامات لبنانی می‌گویند که عربستان سعودی حریری را در سفرش به ریاض در حصر نگه داشت و او را مجبور کرد که از نخست‌وزیری لبنان استعفا دهد. اما عربستان سعودی هرگونه اتهامی مبنی بر اعمال فشار بر حریری را رد کرده است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در گفت‌وگو با توماس فریدمن، خبرنگار مشهور آمریکایی می‌گوید در دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وزیر لبنان از او خواسته بود به عنوان یک مسلمان سنی، از حمایت از حکومت لبنان که تحت تأثیر القائات و نفوذ حزب‌الله است دست بردارد.

سعد حریری پس از بازگشتش به لبنان در گفت‌وگو با میشل عون، رئیس جمهور این کشور استعفایش را به طور موقت پس گرفت. او در سخنانی که روز گذشته در بیروت ایراد کرد، از بحران سیاسی اخیر در لبنان که با استعفای او در ریاض آغاز شد به عنوان یک «بیدارباش» یاد کرد و از مردم لبنان خواست بیش از آنکه به مشکلات و بحران‌های خاورمیانه بیندیشند، به منافع کشورشان فکر کنند. به گزارش شرق‌الاوسط او همچنین سه شرط برای پس گرفتن استعفایش مطرح کرده. مهم‌ترین آن: پایبندی به توافق «طائف» که مقرر می‌کند گروه‌های شبه‌نظامی (از جمله حزب‌الله لبنان) خلع سلاح و منحل شوند. حزب‌الله اما اعلام کرده درباره «سلاح» با نخست‌وزیر لبنان مذاکره نمی‌کند.

ولید جنبلاط در یادداشت‌اش در انتقاد از دخالت‌های عربستان سعودی و سپاه پاسداران در امور داخلی لبنان نوشته است:

«لبنانی‌ها تجربه و آگاهی کافی برای حل مسائل خود از طریق گفت‌وگو را دارند. ما سیاست‌های دیکته‌شده از آن سوی مرزها را که بر خلاف منافع‌مان باشد، نمی‌خواهیم.»

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز روز یکشنبه گذشته در بیانیه پایانی نشست خود در قاهره  از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بودند برنامه موشکی ایران و خلع سلاح لبنان را در دستور کار قرار دهد.

عربستان سعودی نیز حزب‌الله لبنان را به ارسال کمک به شورشیان شیعه حوثی در یمن متهم کرده است. ریاض می‌گوید حزب‌الله لبنان در پرتاب موشک بالستیک از یمن به خاک عربستان سعودی در روز ۴ نوامبر / ۱۳ آبان دست داشته اما حزب‌الله این اتهام را رد کرده است.

گروهی از سیاستمداران لبنان تلاش دارند تا این کشور را از قطب‌بندی‌های منطقه‌ای بین ایران و عربستان سعودی دور نگه دارند. تلاش آ‌ن‌ها بر این است تا لبنان از تنش‌ها و بحران‌های ایجادشده در خاورمیانه مصون بماند.

بیشتر بخوانید:

یکی از سه شرط حریری برای پس گرفتن استعفایش: خلع سلاح حزب‌الله لبنان

Share