Share

جنگنده‌های شکاری ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی چهارشنبه ۶ دسامبر، بعد از قتل علی عبدالله صالح به دست انصارالله و اعلام خون‌خواهی فرزند او با شدت بیشتری صنعا پایتخت یمن و برخی از شهرهای شمالی این کشور را بمباران کردند. این بمباران‌ها با وجود درخواست سازمان ملل متحد برای برقراری «آتش‌بس انسانی» در یمن همچنان ادامه دارد.

۳ دسامبر، صنعا پایتخت یمن: ویرانه‌های به جای مانده از بمباران‌ها

به گزارش خبرگزاری رویترز، جنگنده‌های شکاری ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از شامگاه گذشته تاکنون ده‌ها بار مواضع شیعیان حوثی در صنعا و استان‌های شمالی یمن را بمباران کرده‌اند. این بمباران‌ها بعد از فراخوان احمد علی صالح، فرزند رهبر مقتول حزب کنگره ملی خلق که در حال حاضر در ابوظبی به سر می‌برد برای خون‌خواهی پدرش تشدید شده است.

علی عبدالله صالح که از سال ١٩٧٨ تا ۲۷ فوریه ۲۰۱۲  رئیس جمهور یمن بود، بعد از آنکه به انصارالله یمن پشت کرد و با عربستان سعودی هم‌پیمان شد، در درگیری مسلحانه با حوثی‌های یمن در حال فرار از صنعا به مأرب به قتل رسید. کشته شدن صالح، جنگ یمن را وارد مرحله تازه‌ای کرده است. فرزند او در میان افسران ارتش یمن و برخی قبایل مسلح این کشور طرفدارانی دارد. ائتلاف عربی امیدوار است با خون‌خواهی فرزند عبدالله صالح حمایت طرفداران مسلح او را به دست بیاورد.

شبکه تلویزیونی «مسیره» نزدیک به انصارالله یمن گزارش داده که جنگنده‌های شکاری ائتلاف عربی، خانه علی عبدالله صالح در صنعا و چند خانه دیگر که به اقوام او تعلق دارد را بمباران کردند. برخی از ساکنان صنعا به خبرگزاری رویترز گزارش داده‌اند که شامگاه گذشته صدای انفجارهای مهیبی در صنعا شنیده شده است.

شبکه تلویزیونی «مسیره» گزارش داده که علاوه بر صنعا، چندین شهر در شمال یمن نیز بمباران شده. از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان در این شهرها هیچگونه اطلاعی در دست نیست.

روز گذشته با فراخوان انصارالله یمن، ده‌ها هزار نفر از طرفداران شیعیان حوثی در خیابان المطار در صنعا گرد آمدند و قتل علی عبدالله صالح را جشن گرفتند. انصارالله اعلام کرده بود که هدف از این گردهمایی « سپاسگزاری از خدا برای پشت سر گذاشتن اندوه و خاموش کردن آتش فتنه و نابودی طرح تخریبی است که هدف از آن بر هم زدن امنیت، ثبات و صلح اجتماعی است.»

سازمان ملل متحد روز گذشته خواهان برقراری «آتش‌بس انسانی» در یمن با هدف ارسال کمک‌ها برای غیرنظامیان در صنعا شد.

جیمی مک‌گولدریک هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل اعلام کرده که در پی حملات هوایی ائتلاف عربی به یمن، فعالیت‌های امدادرسانی در این کشور متوقف شده است.اسماعیل ولد الشیخ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن نیز گفته است که برای امدادرسانی به مجروحان برقراری آتش‌بس ضرورت دارد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل از نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن به‌عنوان «منافقین» نام برده و از قتل او به دست انصارالله یمن استقبال کرده است.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز روز گذشته با اشاره به تحولات اخیر در یمن گفته است: «توطئه‌هایی که دشمنان در یمن علیه مبارزان یمنی و انصارالله انجام می‌دادند در نطفه خفه شد.»

احمد علی صالح، فرزند رهبر مقتول حزب کنگره ملی خلق با انتشار بیانیه‌ای گفته است که از حوثی‌ها و حامیان ایرانی آن‌ها که در تلاش‌اند هویت یمنی‌ها را از آن‌ها سلب کنند انتقام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

فراخوان پسر علی عبدالله صالح به خون‌خواهی پدر

Share