Share

همزمان با تظاهرات ساکنان غزه در اعتراض به تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، رامی حمدالله، نخست‌وزیر فلسطبن در رأس هیأتی به غزه رفت که توافق‌نامه آشتی بین دو طرف را به پایان برساند. هدف این است که هر چه زودتر، کنترل غزه به محمود عباس، رئیس تشکیلات خوگردان فلسطین سپرده شود. در همان حال در درگیری‌هایی که بین پلیس اسرائیل و تطاهرکنندگان فلسطینی در کرانه باختری و غزه اتفاق افتاد، شماری از فلسطینیان مجروح شدند.

رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین هنگام مذاکره با نمایندگان حماس در غزه در اکتبر سال جاری (عکس: آرشیو)

سازمان فتح و جنبش اسلامی حماس، دو گروه اصلی فلسطینی‌ها، با حمایت مصر ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر توافق کردند که حماس قدرت را در نوار غزه به مقامات تشکیلات خودگردان واگذار کند. اما سازمان فتح، دو روز پیش از موعد انتقال قدرت در نوار غزه، جنبش حماس را متهم کرد که توافق‌نامه آشتی میان دو طرف را رعایت نکرده است. اکنون یک روز بعد از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در رأس هیأتی که نمایندگانی از فتح هم در آن حضور دارند، به غزه رفته است تا در دیدار و گفت‌وگو با نمایندگان حماس، توافق آشتی را به سرانجام برساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رامی حمدالله پنجشنبه ۷ دسامبر در جمع خبرنگاران در غزه گفته است:

«این رویداد تاریخی ایجاب می‌کند که ما همه دست به دست بدهیم و در جهت اتحاد کشورمان قدم‌های لازم را برداریم.»

قرار است بر اساس توافق آشتی بین دو گروه فلسطینی فتح و حماس تا پایان سال ۲۰۱۸ انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که چهارشنبه ۶ دسامبر در واشنگتن ایراد کرد، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر منتقل می‌شود.

به گزارش شبکه الجزیره از غزه، اسماعیل هنیه رهبر گروه حماس پنجشنبه ۷ دسامبر، تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «اعلان جنگ» علیه فلسطینی‌ها خوانده و گفته است که ترامپ با این تصمیم، «قاتل» مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین است:

«تصمیم آمریکا، یعنی تعرض، یعنی اعلان جنگ به ما، و به حرمین شریفین مسلمانان و مسیحیان در قلب فلسطین. فلسطینیان بیت‌المقدس را پایتخت کشور آینده خود می‌دانند».

هنیه در این سخنان خواستار به راه انداختن «انتفاضه‌ای» جدید علیه «دشمن صهیونیستی» شد. او همچنین از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته است از مذاکرات صلح با اسرائیل کناره‌گیری کند. دولت آمریکا چهار شرط برای تداوم مذاکرات صلح مطرح کرده است: تعهد به عدم خشونت، خلع سلاح گروه‌های تروریستی، به رسمیت شناختن اسرائیل و پایبندی به موافقت‌نامه‌ها.

ده‌ها مجروح در درگیری بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل

پنجشنبه ۷ دسامبر، البیره، کرانه باختری، یک مرد فلسطینی به نماز ایستاده، در همان حال در پیش‌‌زمینه درگیری‌ها ادامه دارد

دست‌کم ۳۱ نفر در درگیری‌ها و ناآرامی‌ها بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل در نوار غزه و کرانه باختری مجروح شدند. این درگیری‌ها بعد از فراخوان حماس به انتفاضیه‌ای جدید در واکنش به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اتفاق افتاد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در شهرهای هبرون و البیره در کرانه باختری هزاران نفر در تظاهراتی در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات به زودی به خشونت کشیده شد: تظاهرکنندگان به طرف پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس هم با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی تلاش کرد آن‌ها را متفرق کند. در هبرون و البیره دست‌کم ۱۱ نفر مجروح شدند.

در غزه، ده‌ها نفر در مرز با اسرائیل تجمع کردند. آن‌ها هم با پرتاب سنگ به طرف سربازان خشم خود را نشان دادند. به گزارش ۷ نفر از تظاهرکنندگان در اثر سوختگی مجروح شدند. بیت‌لحم و الخیل و شهر جنین هم صحنه درگیری‌ها و تظاهرات فلسطینی‌های خشمگین بود.

خبرگزاری «وفا» فلسطین گزارش داده که علاوه بر این، در شهرها و مناطق مختلف کرانه باختری، در همه بخش‌های تجاری، آموزشی، نهادهای خصوصی و دولتی به جز بخش بهداشت اعتصاب سراسری حاکم شده است.


پانویس:

این گزارش با اطلاعات تازه گسترش پیدا کرد و  به روز شد


بیشتر بخوانید:

حماس کنترل گذرگاه‌های مرزی با مصر را به تشکیلات خودگردان سپرد

 

Share