Share

وزیر اطلاعات اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه ایلاف در عربستان گفته است که اسرائیل مانع از حضور نظامی ایران در لبنان می‌شود. یسرائیل کاتس می‌گوید اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران در لبنان در حال احداث کارخانه موشکی ا‌ست.

یکی از خیابان‌های بیروت (عکس: آرشیو)

به گزارش هاآرتص به نقل از روزنامه اینترنتی ایلاف که به زبان عربی در عربستان سعودی منتشر می‌شود، یسرائیل کاتس ادعا کرده که اسرائیل قصد دارد در آینده‌ای نه چندان دور کارخانه موشک‌سازی ایران در لبنان را منهدم کند:

«ما اقدام نظامی هم انجام می‌دهیم برای پیشگیری. درست همانطور که در سوریه اقدام نظامی انجام می‌دهیم.»

وزیر اطلاعات اسرائیل در این مصاحبه گفته است اسرائیل علاقه‌ای به ویران کردن لبنان ندارد، اما در همان حال اجازه نمی‌دهد که حزب‌الله از لبنان به اسرائیل حمله کند. او می‌گوید به نخست‌وزیر اسرائیل پیشنهاد داده است که با برخورداری از حمایت آمریکا حزب‌الله لبنان و ایران تحت تحریم اقتصادی قرار گیرد و همزمان ارتش اسرائیل علیه حزب‌الله دست به اقدام نظامی بزند.

به گفته وزیر اطلاعات اسرائیل، بنیامین نتانیاهو در سفری که ۱۰ دسامبر به فرانسه کرد با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه درباره ضرورت خلع سلاح حزب‌الله لبنان به توافق رسیده است.

نخست‌وزیر اسرائیل در این سفر از ایران به عنوان «منبع خشونت در خاورمیانه» یاد کرده  و گفته بود:

«ایران در همه جا حضور دارد: در عراق، در سوریه، در لبنان و نیز در یمن و غزه. ایران هدف تازه‌ای در پیش دارد. می‌خواهد قدرت نظامی خود را از طریق ایجاد پایگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی تقویت کند تا با اسرائیل مبارزه و این کشور را نابود کند. ولی ما این وضع را تحمل نمی‌کنیم.»

نتانیاهو بعد از این دیدار، برای گفت‌وگو با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل رفت. نخست‌وزیر اسرائیل بر نقش این کشور بر مبارزه با گروه‌های جهادی تأکید داشت. اما هم مکرون و هم موگرینی، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناختند و بر ضرورت از سرگیری گفت‌وگوهای صلح بین فلسطین و اسرائیل درباره راه حل دو کشور مستقل تأکید کردند. اکنون وزیر اطلاعات اسرائیل ادعا می‌کند که علاوه بر موضوع بیت‌المقدس، خلع سلاح حزب‌الله لبنان نیز در این دیدارها به بحث گذاشته شده است:

«خلع سلاح حزب‌الله لبنان تصمیمی‌ست که گرفته شده و به قطع‌نامه سازمان ملل هم نیاز نیست. اتحادیه عرب، عربستان سعودی و مصر و اردن، حزب‌الله را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسند. بعد از استعفای سعد حریری، فرصت خوبی برای خلع سلاح حزب‌الله پیش آمده. در عمل حریری با این‌کار پشت ایران و حزب‌الله را خالی کرد.»

سعد حریری که در اعتراض به دخالت‌های حزب‌الله در امور دولت در سفر به ریاض استعفا داده بود، بعد از گفت‌وگو با میشل عون، رئیس جمهور لبنان استعفایش را پس گرفت. سپس هفته گذشته (۸ دسامبر) نمایندگانی از پنج قدرت جهانی با سعد حریری در اجلاس «حمایت از لبنان» در پاریس شرکت کردند. در این اجلاس مقرر شد که در نخستین گام برای خلع سلاح حزب‌الله، ارتش لبنان تقویت شود.

بیشتر بخوانید:

گروه حمایت از لبنان در پاریس: تقویت ارتش لبنان و هشدار به ایران و عربستان

 

Share