Share

آیت‌الله احمد علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد به اعتراضات روز گذشته در شهرهای استان خراسان رضوی اشاره کرد و ضمن انتقاد از دولت روحانی به‌دلیل وضعیت اقتصادی، به معترضان گفت خواسته‌های خود را طوی بیان نکنند که نظام زیر سئوال برود.

یک روز پس از تظاهرات معترضان به گرانی در چند شهر استان خراسان رضوی، احمد علم‌الهدی در نماز جمعه ۸ دی مشهد دولت را به‌باد انتقاد گرفت و گفت: «مسئولان باید به مطالبات مردم توجه کنند تا کارد به استخوانشان نرسد و بیایند وسط خیابان فریاد بزنند.»

او در سخنان خود به مال‌باختگان مؤسسات مالی، گرانی بنزین و مرگ‌ومیر در جاده‌ها اشاره کرد و مطالبات مردم را «به‌حق» خواند اما خطاب به معترضان گفت: «شما حاضرید که محسن حججی سرش را بدهد، اما برای مطالبه جناب‌عالی یک عده اراذل اوباش جمع شوند و بگویند که «سوریه را ول کن، مشکل مارو تمام کن؟»

محسن حججی از اعضای سپاه پاسداران بود که مردادماه گذشته در مرز سوریه و عراق به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) کشته شد.

علم‌الهدی با بیان این‌که «هیچ وقت با هر فراخوانی به عرصه نیایید»، به معترضان گفت: «شما فکر کردید اگر یک میدانی درست کردند برای مطالبه شما به نفع‌تان تمام می‌شود، این میدانی که برای مطالبه شما درست کردند می‌خواهند در این میدان بچه شهید تو را آتش بزنند، آیا حاضری برای مطالبات و گرانی به این میدان بروی؟ آیا واقعاً وجدان ما اجازه می‌دهد این کار را بکنیم و این درست است؟»

امام جمعه مشهد شعارهای ضدحکومتی در تظاهرات معترضان را «لجن‌پراکنی‌های یک مشت مزدور نابکار خارجی» نامید که «به وسط مردم آمدند و مطالبه بر حق مردم را به هم زدند باشد». او همچنین به خیابان آمدن مردم را خوراک «رسانه‌های دشمن» دانست و گفت حاضرید «[دشمنان] بیایند این نظام و انقلاب وابسته به ولایت بقیه‌الله را سرکوب کنند. حاضرید مطالبه شما به این قیمت تمام شود و این درست است؟»

روز پنج‌شنبه ۷ دی صدها نفر از مردم مشهد در اعتراض به گرانی مقابل شهرداری مشهد گرد آمدند. این تجمع که تحت عنوان «نه به گرانی» برگزار شده بود، با دخالت مأموران انتظامی به خشونت کشیده شد. حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد اعلام کرده که ۵۲ نفر از معترضان بازداشت شده‌اند. در چند شهر دیگر استان خراسان رضوی نیز تجمع‌های مشابهی برگزار شد.

در پی این اعتراضات، امروز، جمعه ۸ دی در بیش از ۱۰ شهر ایران نیز تظاهرات اعتراضی برپا شد و معترضان شعارهای «ساختارشکنانه» سر دادند.

در دو روز اخیر در برخی شبکه‌های اجتماعی و در میان گروهی از اصلاح‌طلبان سازماندهی اعتراضات به نیروهای مخالف دولت و اصول‌گرایان نسبت داده شد. علم‌الهدی نیز پیش از این گفته بود که یک «مرجع ناشناس» تجمعات «نه به گرانی» را برگزار کرده است. اما شعارهای سر داده شده در تظاهرات نشان داد که دست‌کم گروهی از معترضان فراتر از رقابت‌های جناح‌ها در حکومت ایران دست به اعتراض زده‌اند.


بیشتر بخوانید:

Share