Share

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در دیدار و گفت‌وگو با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بر ضرورت پایبندی به توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران تأکید کرد و در همان حال خواهان اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد درباره برنامه موشکی ایران شد.

سه‌شنبه ۲۳ ژانویه/ ۳ بهمن: ژان ایو لودریان و رکس تیلرسون وزرای خارجه فرانسه و آمریکا در پاریس – دیدار درباره مکمل‌های برجام

پیش از دیدار وزاری خارجه آمریکا و فرانسه در روز سه‌شنبه ۴ بهمن سیاست فرانسه در قبال برجام روشن بود. امانوئل مکرون ۱۹ آبان/۹ نوامبر در سفر غیرمنتظره‌اش به ریاض پیشنهاد داده بود که مذاکراتی مانند برجام درباره برنامه موشکی ایران انجام شود و اگر لازم باشد با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران این مذاکرات ادامه یابد و به نتیجه‌ای برسد که حاصل آن ایجاد تعادل در منطقه خاورمیانه است. ژان ایو لودریان در پاسخ به درخواست رکس تیلرسون برای اصلاح برجام مطابق نظر ترامپ همین معنا را تکرار کرد: پایبندی طرفین به توافق هسته‌ای، اما همزمان آغاز مذاکرات درباره برنامه موشکی ایران.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژان ایو لودریان در دیدار و گفت‌وگو با رکس تیلرسون در پاریس گفته است:

«یک اصل اساسی وجود دارد که ما در مورد آن بسیار قاطع هستیم، حفظ توافق هسته‌ای با ایران تا وقتی که رعایت می‌شود. اگر ایران، چنانکه از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برمی‌آید برجام را رعایت کرده باشد دلیلی نداریم که آن را باور نکنیم، طرف‌های امضا کننده این توافق نیز می‌بایست به تعهداتشان پایبند باشند.»

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۲ بهمن در سفرش به لندن با ترزا می، نخست‌وزیر، بوریس جانسون، وزیر خارجه و مارک سدویل، مشاور امنیت ملی بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کرده بود. در این گفت‌وگوها مقرر شد که گروهی از کارشناسان در کارگروهی نواقص برجام را بررسی کنند.

ژان ایو لودریان اما به همتای آمریکایی خود در پاریس گفت:

«وقتی توافقی امضاء شد، هریک از امضاءکنندگان می‌بایست به آن احترام بگذارد و او (رکس تیلرسون) هم این را می‌داند.»

به این ترتیب فرانسه در مقابل درخواست آمریکا با افزودن مکمل‌هایی به برجام مقاومت کرد، اما همچنان نگران اقدامات ایران در خاورمیانه است. لودریان خواستار اجرای جدی قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران شد. سازمان ملل با این قطعنامه از ایران خواسته است از ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند خودداری کند.

وزیر خارجه فرانسه دو روز پیش اعلام کرد که برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران روز ۱۴ اسفند به تهران سفر می‌کند.

یک ماه پیش از به سر آمدن مهلت تعلیق تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، امانوئل مکرون، به دعوت ترامپ به واشنگتن می‌رود. او نخستین مهمان رسمی ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش است. کاخ سفید اعلام کرده که رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه درباره برجام هم با هم گفت‌وگو می‌کنند.

روز گذشته علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی با هرگونه مذاکره مجدد درباره برجام مخالفت کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

شمخانی: اقدامات ایران در خاورمیانه ثبات‌آفرین است

Share