Share

رئیس سازمان امنیت ملی ازبکستان برکنار شد. شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان، چهارشنبه ۳۱ ژانویه این خبر را به اعضای هیأت دولت ازبکستان اعلام کرد.

از چپ: رستم عنایت‌اف، رئیس سازمان امنیت ملی ازبکستان، قدرت‌مندترین مقام کشور و بازمانده سیاست‌های اسلام کریماف محسوب می‌شد

به گزارش بخش ازبکی بی بی سی جهانی، در ازبکستان با ناباوری از خبر برکناری رستم عنایت‌اف، رئیس سازمان امنیت ملی استقبال شد. مردم گمان می‌کردند او که ۷۳ سال دارد تا آخر عمر در این وظیفه بماند. رستم عنایتوف کار خود را در دوره اسلام کریموف، رئیس جمهور سابق ازبکستان، شروع کرد و حدود ۲۳ سال در این سمت باقی ماند. او یکی از چهره های قدرتمند اصلی در ازبکستان محسوب می‌شد.

رئیس‌جمهور ازبکستان «اختیار عبدلایف» را به سمت ریاست سازمان امنیت ملی منصوب کرده است. عبدلایف ۵۱ ساله است و قبل از این دادستان کل کشور بوده است.

شوکت میرضیایف، در دسامبر ۲۰۱۷ در یک سخنرانی اعلام کرده بود که سازمان امنیت ملی نیز مثل دیگر سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی دستخوش تغییرات و اصلاحات خواهد شد.

شوکت میرضیایف از سال ۲۰۱۶ و پس از مرگ اسلام کریموف به ریاست جمهوری کشور رسیده و در این مدت ازبکستان تغییرات زیادی را شاهد بوده است اما برخی مقامات رژیم کریموف با آن موافق نبودند. رستم عنایتوف یکی از مقاماتی بود که با این تغییرات مخالفت می کرد و خواستار کند شدن روند تغییرات بود.

مطالب مرتبط:

نگاهی از درون به ازبکستان
رویترز: اسلام کریم‌اف، رئیس جمهوری ازبکستان درگذشت
جامعه ازبکستان؛ پیش و پس از کریم‌اف
تحولات چشمگیر سیاسی در روابط ازبکستان و تاجیکستان
ترمیم روابط ایران و ازبکستان
ازبکستان و وعده های تازه میرضیایف؛ از دولت مداری به شهروندمداری؟
عکس – خبر: بازداشت نویسنده تبعیدی ازبکستانی در فرودگاه تاشکند
اولین همایش سراسری تاجیکان ازبکستان در شهر تاشکند

Share