Share

سخنگوی سازمان منطقه آزاد قشم می‎گوید دولت آمریکا به شرکت هواپیماسازی کانادایی بمباردیه مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرده است.

یک هواپیمایی سری CJR بمباردیه

مرتضی شیخ‌زاده جمعه ۹ مارس / ۱۸ اسفند به وب‌سایت خبری «المانیتور» گفت که دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) به بمباردیه مجوز فروش ۱۰ هواپیمای مسافربری سری CRJ را اعطا کرده است.

به گفته این مقام مسئول ایرانی، قرار است قرارداد فروش بین بمباردیه و هواپیمایی سازمان منطقه آزاد قشم به زودی به امضا برسد.

شیخ‌زاده در گفت‌و‌گو با المانیتور ادعا کرده است که «ما و کانادایی‌ها در حال بازبینی پیش‌نویس قرارداد هستیم اما هنوز مدارک مورد نیاز رد و بدل نشده. خزانه‌داری آمریکا اخیراً‌ مجوز فروش را صادر کرده.»

این ادعا از سوی طرف‎های دیگر تأیید یا تکذیب نشده است. بمباردیه اظهار نظری نکرده و یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری نیز دلیل خودداری این وزارت از اظهار نظر دراین‌باره را به «حفاظت از اسرار تجاری و دیگر ملاحظات» مربوط دانسته است.

اگر ادعای شیخ‌زاده صحت داشته باشد،‌ این نخستین مجوز فروش هواپیما به ایران پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ ریاست‌جمهوری آمریکا است.

در دو سال گذشته چندین شرکت هواپیماسازی از جمله بوئینگ آمریکا،‌ ایرباس فرانسه، بمباردیه کانادا،‌ ‌ای‌تی‌آر فرانسوی‌ـ‌ایتالیایی،‌ امبرائر برزیل و‌ جی.اس.سی سوخو روسیه از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش هواپیما به ایران درخواست مجوز کرده‌اند.

فروش هواپیماهایی به ایران که در ساخت آنها بیش از ۱۰ درصد قطعات تولید آمریکا باشند،‌ باید به تأیید واشنگتن برسد.

برجام و فروش هواپیما

تحریم فروش هوایپما به ایران پس از توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های گروه ۱+۵ در ۲۰۱۵ رفع شد. دولت باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده مجوز فروش ۸۰ جت بوئینگ،‌ ۱۰۰ هواپیمای ایرباس و ۲۰ هواپیمای ملخ‌دار ای‌تی‌آر را امضا کرده است. قرارداد ای‌تی‌آر قابل توسعه است. اما دولت آمریکا هنوز به درخواست بوئینگ برای فروش ۳۰ جت ۷۳۷ با ظرفیت حداکثری به ایران و نیز دیگر درخواست‌های یادشده پاسخی نداده است.

دونالد ترامپ که از ابتدا مخالف «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) بود، ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

فرسودگی ناوگان هواپیمایی تجاری ایران شمار حوادث هوایی در این کشور را افزایش داده است. در آخرین مورد،‌ هواپیمای «ای‌تی‌آر» پرواز ٣٧٠۴ شرکت آسمان با ۶۰ مسافر و شش خدمه پروازی ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد اما در نزدیکی سمیرم اصفهان از صفحه رادار مرکز کنترل خارج شد و در منطقه کوهستانی پادنا سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

یک نماینده ای‌تی‌آر پیش‌تر به المانیتور گفته بود که عدم اطمینان از برخورد واشنگتن باعث شده تا این شرکت ارسال قطعات و تجهیزات به شرکت هواپیمایی آسمان ایران را متوقف کند.

محافظه‌کاران تندرو در ایران و آمریکا با قراردادهای فروش هواپیما مخالفت کرده بودند.


در همین زمینه

Share