Share

حسن روحانی: «از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است… خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.»

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور خروج آمریکا، سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت، رسماً خروج آمریکا را از توافق هسته‌ای اعلام کرد، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نیز بلافاصله، در سخنانی که به طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد، موضع ایران را اعلام کرد و گفت : «امشب ثابت شد که ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و آمریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.»

رئیس جمهور ایران توضیح داد :«برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده است که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می‌شود. برجام یک توافق چندجانبه و یک توافق بین‌المللی بوده است. برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ قرار گرفته است. بنابراین آمریکا رسماً امشب اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد.»

روحانی، با اعلام اینکه ایران در برجام خواهد ماند، تصریح کرد: «از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. از این لحظه، ۵ +۱، یک را از دست داده است. در این شرایط باید منتظر باشیم تا شش کشور بزرگ جهانی نسبت به توافق چگونه عمل می‌کنند. به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته با مذاکره با کشورهای اروپایی و روسیه و چین رایزنی و مذاکرات لازم انجام شود. اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی برجام پایدار خواهد ماند.»

با این حال، روحانی از سرگیری فعالیت هسته‌ای را در هفته‌های آتی منتفی ندانست، و گفت: «من به سازمان انرژی اتمی، دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند، تا در صورت مورد نیاز غنی‌سازی صنعتی را بدون محدودیت آغاز کنیم، تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم. با دوستان و متحدان که توافق برجام را امضا کرده و وفادار خواهند بود به رایزنی می پردازیم، همه چیز وابسته به منافع ماست. اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، آنگاه راه روشنی پیش روی خود داریم.»


در همین زمینه:

Share