Share

تصاویر جدید ماهواره‌ای متلاشی شدن یک کوه یخی ۳۰۰ کیلومتر مربعی متعلق به یخچال طبیعی «جزیره آناناس» در غرب شبه‌جزیره جنوبگان را نشان می‌دهد. کمترجایی بر روی زمین به سرعت قطب جنوب در حال گرم شدن است.

تصویر ماهواره‌ای از کوپرنیکوس؛ تصویر از توئیتر سازمان فضایی اروپا (ESA)

پژوهشگران پیش از این در سال ۲۰۱۹ دو شکاف بزرگ را در یخچال «جزیره آناناس» شناسایی کرده بودند. سازمان فضایی اروپا حالا تصاویری ماهواره‌ای از سیستم دیده‌بانی زمین با نام کوپرنیکوس به دست آورده که انهدام یک کوه یخی ۳۰۰ کیلومتر مربعی را نشان می‌دهد: مساحتی معادل وسعت شهر مشهد.

این تکه عظیم یخ در ۹ فوریه جدا شد. تصاویر متحرکی که سازمان فضایی اروپا ارائه داده نشان می‌دهد که این قطعه عظیم یخ پس از جدایی از یخچال  طبیعی ظرف مدت یک روز می‌شکند و به قطعاتی کوچک‌تر تبدیل می‌شود.

شبه جزیره جنوبگان سریع‌‌تر از سایر نقاط زمین در حال گرم شدن است. این منطقه به طور متوسط ۳ درجه گرم‌تر از ۵۰ سال پیش است. تقریباً ۹۰ درصد یخچال‌های ساحل غربی جنوبگان در ۵۰ سال اخیر افت مساحت قابل توجهی داشته‌اند.

متخصصان اقلیمی سازمان ملل هشدار داده‌اند که بر اثر گرمایش زمین، سطح آب دریاهای آزاد به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. یکی از مهم‌ترین علل افزایش سطح آبها سرعت زیاد ذوب یخچال‌های شمالگان و جنوبگان بر اثر افزایش دمای آبها است.

در ژانویه سال جاری پژوهشگران گزارش دادند آب با گرمای بی‌سابقه زیر یخچال طبیعی توئتز در جریان است. این یخچال که در همسایگی جزیره آناناس است با شدت زیاد در حال آب شدن است و مسئول ۴ درصد افزایش سطح دریاها در جهان است.

ظاهراً راه برگشتی وجود ندارد. گاردین پیشتر گزارش داده بود که دمای جزیره سیمور در دماغه شمالی جنوبگان برای اولین بار از تاریخ ثبت دما به بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد رسیده.


گرمایش زمین در جهان:

گرمایش زمین در ایران:

تغییر چشم‌انداز قطب جنوب در پی جدا شدن یک توده یخی غول‌پیکر

 

Share