Share

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا میان دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزد دموکرا‌ت‌ها سه شنبه شب ۲۹ سپتامبر/ ۸ مهر در کلیوند اوهایو برگزار خواهد شد. گرداننده نخستین مناظره کریس والاس، مجری سرشناس شبکه خبری فاکس است.

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میان دونالد ترامپ و جو بایدن سه شنبه ۲۹ سپتامبر برگزار می‌شود

موضوعات مناظره

کریس والاس موضوعات زیر را برای بحث در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ترامپ-بایدن انتخاب کرده است: سوابق ترامپ و بایدن، دیوانعالی آمریکا، کووید-۱۹، اقتصاد، نژاد و خشونت در شهرهای آمریکا و سلامت انتخابات.

موضوعات مناظره خود نیز محل بحث و مجادله هستند. ده‌ها سناتور در نامه‌ای خواهان در نظر گرفتن موضوع بحران تغییرات اقلیمی در مناظره‌های انتخاباتی آمریکا شده‌اند. گروهی نیز بشدت با گنجاندن موضوع « نژاد و خشونت در شهرهای آمریکا» مخالفت کرده و می‌گویند طرح و یادآوری چنین موضوعاتی خود به مسائل نژادی و خشونت در آمریکا دامن می‌زند.

موضوع آخر یعنی «سلامت انتخابات» به ویژه از آن رو مطرح می‌شود که بر اساس گفته‌های اخیر ترامپ  این تصور پیش آمده که در صورت شکست در انتخابات، ترامپ به انتقال قدرت صلح آمیز تن در نخواهد داد.

قالب مناظره به این شکل طراحی شده که در شش قسمت ۱۵ دقیقه‌ای هر یک از موضوعات بالا مورد بحث قرار خواهند گرفت.

مناظره نخست در حالی برگزار می شود که جو بایدن بر اساس نظر سنجی‌ها در سطح میانگین ملی محبوب‌‌تر و در تعدادی از ایالت‌های کلیدی ( ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا) جلوتر از ترامپ است.

مناظره‌های بعدی

در مجموع چهارمناظره برگزار خواهد شد. سه مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری و یک  مناظره میان معاون ( یار انتخاباتی) آن‌ها بر گزارمی شود.

۷ اکتبر مناظره میان مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا و سناتور کاملا هریس ، ۱۵ اکتبر مناظره دوم ترامپ و بایدن و ۲۲ اکتبر در حالی‌که کمتر از دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده مناظره سوم و آخر میان ترامپ و بایدن برگزار خواهد شد.

آنچه لازم است بدانید

در روزهای گذشته مساله مالیات بر درآمد دونالد ترامپ باردیگر مطرح شده و نیویورک تایمز در گزارشی اسنادی را در این رابطه فاش کرده است،  هرچند که دموکرات‌ها سعی دارند تا حد ممکن از جنجال مالیاتی ترامپ استفاده ببرند، جمهوری‌خواهان سیاست سکوت را در این زمینه در پیش گرفته‌اند. 

مساله دیگری که این روزها مطرح است پرکردن کرسی خالی دیوان‌عالی کشور پس از درگذشت خانم روت بیدرگینزبرگ است. ترامپ روز شنبه خانم امی کونی برت را که یک کاتولیک متعصب است به عنوان نامزد قضاوت در دیوانعالی آمریکا انتخاب کرد. در صورت تایید خانم برت در سنا ، تعادل دیوانعالی آمریکا ۳-۶ به نفع محافظه کاران تغییر خواهد کرد. 

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا سه‌شنبه سوم نوامبر / ۱۳ آبان برگزار می‌شود. شهروندان آمریکا که ۱۸ سال تمام داشته باشند واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

سال ۲۰۱۶ از حدود ۲۵۰ میلیون شهروند آمریکایی واجد شرایط  نزدیک به ۱۳۹ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری رای دادند.

در همین زمینه:

Share