Share

داریوش مجلسی، قدیمی‌ترین ایرانی ساکن هلند است. ۵۸ سال پیش زمانی که او جوانی ۲۰ ساله بود، برای تحصیل در رشته کشاورزی به هلند آمد.

او در خانواده‌ای فرهنگی در اصفهان به دنیا آمده است. مادرش اولین مدرسه دخترانه را در اصفهان تاسیس کرد و پدرش دبیر ادبیات بود. او از نوادگان علامه محمد‌باقر مجلسی، فقیه شیعه در دوران شاه سلطان حسین صفوی است.

داریوش مجلسی

داریوش مجلسی

در هلند ابتدا در دانشکده کشاورزی دی فن‌تر (Deventer) شروع به تحصیل کرد اما پس از مدتی به تحصیل در رشته علوم اداری و اقتصاد پرداخت و سپس برای کارآموزی به شرکت هواپیمایی کی ال‌ام در تهران فرستاده شد.

اولین شغلی که به او پیشنهاد شد در خارج از هلند بود که مورد علاقه‌اش نبود. برای بالابردن شانس کار، ضمن کار روزانه در یک فرش فروشی، شبانه به تحصیل در رشته مدیریت کارگزینی مشغول شد.

تجربه کار در فرش فروشی و اطلاعات او در این زمینه باعث شد که از طرف شرکت فروم‌ اند دریسمان (Vroom & Dreesman، V&D)، مدیر خرید و مامور خرید فرش از جمله فرش شرقی در شهر اوترخت شد. او همزمان پنج-‌شش شعبه از این شرکت را زیر نظر داشت.

داریوش مجلسی سپس به استخدام هتل شرایتون درآمد و پس از گذراندن یک دوره یک ساله در شهر قاهره، پایتخت مصر، به هتل شرایتون اصفهان منتقل شد.

پس از آن به هلند بازگشت و دوباره در شرکت فروم‌ اند دریسمان به کار سابقش مشغول شد تا این‌که خود یک فرش فروشی در شهر میدل بروخ راه انداخت.

او در‌‌ نهایت ترجیح داد به عنوان مترجم تمام وقت برای مؤسساتی چون اداره مهاجرت، پلیس و دادگستری کار کند و هنوز هم این کار را ادامه می‌دهد.

اقامت در یک کشور اروپایی و آشنا نبودن با فرهنگ و زبان هلندی، فراز و نشیب‌های زیادی در زندگی داریوش مجلسی به وجود آورد. او تجربه‌های جالبی از اقامت طولانی‌مدت در هلند به دست آورده است.

تجربه‌های داریوش مجلسی را از زبان خودش بشنوید:

در همین زمینه:

«ایران گذشته من است و هلند آینده‌ام»- گفت‌و‌گو با مرضیه دادور

«احساس می‌کنم وسط دنیا هستم»- گفت‌و‌گو با نفیس نیا، شاعر، فیلم‌ساز و مترجم ادبی

اعطای مدال سلطنتی هلند به دانشمند ایرانی-هلندی / گفت‌وگو با پروفسور مجید حسنی‌زاده

«به کارم باور دارم»- گفت‌و‌گو با احمد پوری

«پیوند نسل اول و دوم مهاجران، نیازمند کار گروهی است» – گفت‌و‌گو با مسعود والا

«ایرانیان همیشه درگیر سیاست‌اند» – گفت‌و‌گو با عمار ملکی

پیوند میان علوم طبیعی و انسانی، کمک به حقوق بشر است – گفت‌و‌گو با دامون گل‌ریز

«کاش ما ده درصد آزادی اینجا را داشتیم» – گفت‌و‌گو با رضا کشاورزی

«آرزوهایم یکی یکی برآورده شد» – گفت‌وگو با مهرناز صالحی

دانشمند و شهروند – گفت‌وگو با بیژن مشاور

Share