Share

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در بیانه‌ای نوشت: «مردم بدانند از دادن هر یک رأی که دریغ کنند، ممکن است به‌جای آن افراد دیگری وارد مراکز تصمیم‌گیری شوند که خدای‌ناکرده پشیمانی به بار خواهد آورد.»

Hashemi Rafsanjani calls to Election in Feb 2016

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بیانیه‌ای که روز ۵ اسفند ماه منتشر کرده است با خطاب قرار دادن سه گروه – مردم، جوانان و بانوان – از آن‌ها خواست که در انتخابات هفتم اسفند ماه شرکت کنند.

واکنش تند به اصول‌گرایان

هاشمی به تبلیغات ائتلاف اصولگرایان که اصلاح‌طلبان و نزدیکان هاشمی را دست‌نشانده انگلیس می‌خوانند تلویحاً واکنش نشان داد.

او خطاب به «کسانی که سال‌های سال منابع، منافع و درآمدهای نفتی این کشور را بر باد داده‌اند و از چپاولگران بیت‌المال قدیس ساخته‌اند» گفت: «توطئه داخلی دست به دامان بلندگوهای خارجی شدن و دسیسه‌چینی و التماس از رسانه‌های خارج از کشور که سوابق بسیار زشتی از استعمارگری و استکبارگری در تاریخ ایران اسلامی دارند، برای انگ‌زدن به رقبا، دلسرد کردن و ایجاد یأس سیاسی در کشور هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.»

تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری همچنان ادامه دارد. نامزدهای مورد حمایت محافظه‌کاران تندرو رقبای خود را به «خط‌گیری از دشمنان جمهوری اسلامی» متهم می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که به‌صورت رسمی «از حمایت رسانه‌های خارجی اعلام برائت کنند».

پیام برای حوزه انتخابیه تهران

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که  مردم در خلاء احزاب بزرگ سیاسی در تهران به لیست‌های ائتلافی رأی دهند.

او این انتخابات را «فرصتی برای تمرین دموکراسی به شیوه‌های مدرن» خوانده است و حمایت خود را از نامزدهایی اعلام کرده که «در این شرایط زمانی» بر «پرهیز از تحجّر، تأثیرهای رأی مردم، اعتدال قرآنی، پرهیز از دشمن‌تراشی‌های سیاسی، تعامل با جهانیان، حمایت از دولت تدبیر و امید و پیروی از رهبری نظام» تاکید دارند.

«زبان رأی» و سر سبز

تم اصلی بیانیه هاشمی رفسنجانی «زبان رأی» برای مخالفت با تندروی‌ها بود. به نظر رییس مجمع تشخیص مصلحت مردم می‌توانند با این زبان از «تندروی‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی» ابراز «بیزاری» کنند.

او نوشت: «مردم آگاه و هوشیار ایران از همه دسیسه‌ها و توطئه‌ها خبر دارند.»

هاشمی با تأکید به نقش «بُعد مردمی، خواست و ارادهٔ مردم» در تشکیل جمهوری اسلامی، نوشت که از رأی دهندگان انتظار دارد که «الگوی مناسبی برای ملت‌هایی باشد که می‌خواهند از صندوق‌های انتخابات، فریاد برآورند و جامعه خویش را از افراط و تفریط برهانند.»

البته او تأکید کرده است که منظورش فریاد با «حفظ آرامش» است.

پرونده ویژه انتخابات در رادیو زمانه: تقویت رهبر یا چیدن بال و پر او

در همین زمینه:

«این آش آنقدرها هم شور نیست» − گزارش میدانی از انتخابات

استاندار تهران خبر داد: کنترل ورودی‌های تهران در روز انتخابات

مهدی کروبی در حصر درخواست صندوق رأی کرد

احمد جنتی: تا جایی که توانستیم رد صلاحیت کردیم

دعواهای انتخاباتی حزبی در ساری منجر به استعفای شهردار شد

خودروی یک کاندیدای اصلاح‌طلب به آتش کشیده شد

محسنی‌اژه‌ای: دستگاه اطلاعاتی کشور در انتخابات مراقب ضد انقلاب است

بیانیه انتخاباتی امامی کاشانی علیه “روباه پیر”

رفسنجانی: می‌دانند عملکرد مثبتی ندارند به رقبای انتخاباتی تهمت می‌زنند

«امیرکبیر گیلان»: تبلیغ موزیکال نماینده «حزب‌ اللهی» فومن

Share