Share

وزیر خارجه ایران، صبح سه‌شنبه (۱۴ ژوئن/۲۵ خرداد) در دومین روز نشست اسلو، با فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد. خبرگزاری مهر نوشت محور این دیدار، گفت‌وگو پیرامون رفع موانع اجرایی شدن برجام و همکاری‌‌های ایران و اروپا بود.

Zarif Mogerini

عباس عراقچی و مجید تخت‌ روانچی، معاونان ظریف و هلگا اشمیت، معاون موگرینی در این دیدار حضور داشته‌اند. قرار است وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۵ ژوئن با جان کری نیز به منظور پیگیری برجام ملاقات داشته باشد.

ظریف در نخستین حضور خود در مجلس دهم، گزارش مفصلی از دستاوردهای اقتصادی برجام ارائه داد. او فضای پسابرجام را مبارک خواند و گفت اختلافات جناحی، سرمایه‌گذار داخلی را ناامید و سرمایه‌گذار خارجی را با القائات جدید روبرو می‌سازد.

ظریف به موانعی چون”موذی‌گری بخش‌های دولتی و غیردولتی آمریکا” در اجرایی شدن برجام اشاره کرد اما هم‌زمان از منتقدان داخلی برجام خواست که  بلندگوی تبلیغاتی مخالفان نباشند.

نشست بین‌المللی اسلو سالی یک‌بار با شرکت چهره‌‌های ارشد سیاست جهان برگزار می‌شود و محور اصلی آن بحث درباره تنش‌ها و بحران‌های جهان و بررسی راهکارهای برقراری صلح است.

وزیر خارجه ایران قرار است روز چهارشنبه در سفری کوتاه به برلین، با وزیر خارجه آلمان نیز ملاقات کند. این در حالی است که صاحب‌کاران و شرکت‌های آلمانی نیز برای ورود به بازار اقتصادی ایران، هم‌چنان منتظر گشایش‌های بانکی و تضمین‌هایی هستند که نافی تحریم‌های آمریکا نباشد.


در همین زمینه

Share