Share

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، از بازداشت چهار نفر در رابطه با پرونده فساد مالی در بانک ملت خبر داد. سخنگوی قوه قضاییه، یکشنبه سوم مرداد در نشستی خبری گفت: «تعداد دیگری هم تحت تعقیب قرار گرفته‌اند که برخی از آنها خارج از کشور هستند.»

علی رستگار سرخه‌ای، مدیرعامل سابق بانک ملت به همراه سه نفر دیگر توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شده‌ است.

علی رستگار سرخه‌ای، مدیرعامل سابق بانک ملت. روستای سرخه، زادگاه حسن روحانی و حسین فریدون است و رسانه‌های اصولگرا روی پسوند سرخه‌ای تاکید خاصی می‌کنند.

علی رستگار سرخه‌ای، مدیرعامل سابق بانک ملت و ناصر شاهین‌فر، معاون اجرایی او  با دستور قضایی و از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۸ تیر دستگیر شده‌اند. این دستگیری ۱۹ روز پس از برکناری مدیرعامل بانک ملت و پس از افشای دستمزدهای نجومی برخی از کارمندان دولت بود.

محسنی‌اژه‌ای به خبرنگاران گفته است که این پرونده همچنان در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد.

اژه‌ای افزوده که هرچند پرونده در ارتباط با مسائل مالی تشکیل شده، اما اتهامات رئیس بانک ملت و معاون او و دو نفر دیگر که دستگیر شده‌اند، «صرفاً مربوط به بحث دریافت حقوق‌های نامتعارف نیست».

چند روز پیش از دستگیری علی رستگار سرخه‌ای، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، از احتمال ورود سپاه به موضوع «مقابله با شبکه فساد بانکی» خبر داده بود. یک روز پس از بازداشت مدیرعامل سابق بانک ملت، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته بود مردم فکر می‌کنند این دستگیری مربوط به فیش‌های حقوقی است، اما این دستگیری مربوط به شبکه فساد اقتصادی بزرگ‌تری است.جعفری عنوان کرد که «برخی سیاسیون و افراد دیگر» هم در این شبکه فساد مالی حضور دارند.

مدارک جدید علیه حسن روحانی

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس، مدعی شده است که حسین فریدون، برادر حسن روحانی و معاون او، در شبکه فساد مالی بانک‌ها نقش ایفا کرده است.

حسین فریدون برادر حسن روحانی

حسین فریدون برادر حسن روحانی

این نماینده سابق مجلس روز دوم مرداد گفته است که علی رستگار سرخه‌ای زمانی که رئیس بانک ملت بوده با توصیه حسین فریدون وام ۴۰۰ میلیون درهمی به دو فرد به نام‌های مالامیر و دانیال زاده پرداخت کرده است.

زاکانی دوم مرداد گفت که علی رستگار سرخه‌ای زمانی که رئیس بانک ملت بوده با توصیه حسین فریدون وام ۴۰۰ میلیون درهمی به دو فرد به نام‌های مالامیر و دانیال زاده پرداخت کرده است. به تاکید این نماینده اصول‌گرای مجلس نهم، این وام‌ها پس از تبدیل به ریال مجدد در همان بانک ملت سپرده‌گذاری شده و نرخ سود تعیین شده برای آن ۲۴درصد بوده است.

روزنامه کیهان هم با زاکانی و اطلاعات سپاه همراه شده است و می‌گوید اسنادی دارد که نشان می‌دهد علی رستگار سرخه‌ای در مسافرت‌های خارج از کشور در هتل‌های گران‌قیمت و لوکس اقامت داشته است که برخی از این اتاق‌ها کرایه‌شان هر شب ۵ هزار دلار بوده است.

هنوز مشخص نیست که دو نفر دیگر که در رابطه با پرونده فساد مالی بانک ملت دستگیر شده اند چه کسانی هستند. همچنین جزئیات بازداشت رستگار و چگونگی ارتباط او و معاونش با «شبکه فساد بانکی» روشن نیست.


در همین زمینه

Share