Share

محمود صادقی، رییس فراکسیون انضباط مالی در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به گلایه‌های صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه پیرامون این احتمال که هزار میلیارد تومان از اموال دولتی به حساب‌های شخصی او واریز شده است، اعلام کرد که قرار است دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی به این موضوع رسیدگی ‌کند و در روزهای آتی، پیش از اعلام بودجه عمومی کشور، گزارش تفصیلی از پول‌هایی که در اختیار رییس قوه قضائیه قرار گرفته به نمایندگان ارائه گردد.

صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه

صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه

محمود صادقی و احمد مازنی، دو نماینده تهران از وزیر اقتصاد خواسته بودند که مشخص کند قوه قضائیه بر چه مبنای قانونی حساب‌های سپرده باز کرده، تعداد این حساب‌ها، میزان وجوه واریز شده به آن‌ها چقدر بوده و این پول‌ها در چه راهی خرج شده است.

این دو نماینده مجلس، وزیر اقتصاد را به اصل ۵۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ارجاع داده بودند که بر اساس آن می‌بایست کلیه دریافت‌های دولت در حساب خزانه‌داری کل موجود باشد.

با شفافیت گزارش دهند

محمود صادقی در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری کار ایران پنجشنبه ۴ آذر با او انجام داده یک بار دیگر به اصل ۵۳ قانون اساسی اشاره کرده و تلویحاً گفته است که بخشی از پول‌هایی که در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته، در دیوان محاسبات اعلام نشده و این وجوه در خزانه‌داری کل هم ثبت نشده است. او می‌گوید:

« هیچکس قوه قضائیه را به عدم سلامت متهم نکرده، بلکه درخواست داشتیم با شفافیت گزارش بدهند و به شبهاتی که به‌وجود آمده، پاسخ دهند.»

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی اما روز گذشته (۳ آذر) در گردهمایی بسیجیان کشور به ابهامات درباره حساب‌های سپرده یاد شده به این شکل پاسخ داد:

«حساب‌هایی که به دروغ به عنوان حساب‌های شخصی رئیس قوه قضاییه معرفی کرده‌اند از سال ۷۴ و نه تنها در دوره بنده بلکه در دوره رؤسای قبلی و اسبق قوه قضاییه نیز بوده و با اجازه رهبر معظم انقلاب اموالی که به نحوی به قوه قضاییه مربوط می‌شد به نام خود قوه قضاییه و نه به نام رئیس قوه قضاییه در این حساب‌هاست. بنابراین بحث واریز هزار میلیارد تومان به حساب‌ شخصی رئیس قوه صددرصد کذب است.»

او اعلام کرد که شورای پول و اعتبار با اجازه رهبری جمهوری اسلامی هزار میلیارد تومان از بودجه کشور را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است:

آملی لاریجانی در همایش بسیجی‌ها:

«این موضوع با تصویب شورای پول و اعتبار و البته پس از اجازه از مقام معظم رهبری بوده است. حالا می‌گویند وجه شرعی و قانونی این حساب‌ها چیست؟ واقعاً تعجب‌آور است.»

وعده بودجه بیشتر برای قوه قضائیه

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس از صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه خواسته بود گزارشی از عملکرد حساب‌هایش را طی پنج سال گذشته اعلام کند.

رییس قوه قضائیه اما او را به شایعه‌پراکنی متهم کرد:

«عده‌ای از فراریان فتنه ۸۸ با اتصال به بخشی از بدنه فاسد اصلاحات با همفکری و تشکیل اتاق فکر دست به شایعه‌پراکنی برای تخریب نظام می‌زنند.»

محمود صادقی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران خاطرنشان کرده که نمایندگان مجلس با حقوق کلان قضات تفاهم دارند. او به رییس قوه قضائیه اطمینان داده که چنانچه در زمینه حساب‌های سپرده قوه قضائیه شفاف‌سازی کند، نمایندگان نیز در «فصل بودجه» در «راستای حمایت از بودجه [برای قوه قضائیه] بیشتر اقدام می‌کنند.»

آملی لاریجانی روز گذشته از برادرش علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و از حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی گلایه کرده بود که از شایعه‌پراکنی بر ضد او در مجلس جلوگیری نکرده‌اند.

موضوع احتمال سوءاستفاده رییس قوه قضائیه از هزار میلیارد تومان اموال عمومی بعد از لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در مشهد توسط دادستان این شهر مطرح شده است.


لینک‌های مرتبط:

Share