Share

نمایشگاه گنجینه هنر غربی موزه هنرهای معاصر در برلین و رم برگزار نمی‌شود. آلمانی‌ها قرارداد برگزاری این نمایشگاه را به خاطر خلف وعده مسئولان ایرانی به طور یک‌جانبه لغو کردند.

یکی از آثار کلکسیون فرح دیبا در موزه هنرهای معاصر

یکی از آثار کلکسیون فرح دیبا در موزه هنرهای معاصر

هرمان پارتسینگر، مدیر بنیاد میراث فرهنگی پروس به خبرگزاری آلمان گفته است که وزارت ارشاد اسلامی مجوز خروج آثار گنجینه هنر غربی موزه هنرهای معاصر را صادر نکرده و به همین دلیل بنیاد فرهنگی پروس به طور یک‌جانبه قرارداد برگزاری این تور نمایشگاهی را لغو کرده است. به گفته پارتسینگر بیش از این امکان به تعویق انداختن این تور نمایشگاهی وجود نداشت.

برای نخستین بار در تاریخ بعد از انقلاب ابتدا قرار بود که یکشنبه ۴ دسامبر ۳۰ اثر از گنجینه هنر غربی موزه هنرهای معاصر همراه با ۳۰ اثر از هنرمندان ایرانی در گالری ملی برلین به نمایش درآید اما پس از آنکه رضا صالحی امیری تصدی وزارت ارشاد اسلامی را به عهده گرفت، در نخستین اقدامش اعلام کرد که این تور نمایشگاهی در گالری ملی برلین و در موزه ماکسی رم برگزار نمی‌شود.

بنیاد میراث فرهنگی پروس امیدوار بود که در آخرین لحظه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی مجوز خروج آثار این نمایشگاه را صادر کند. آلمانی‌ها ضرب‌العجلی هم تعیین کرده بودند. اما این ترفندها مؤثر نبود و وزارت ارشاد اسلامی به قرارداد یاد شده عمل نکرد.

ایده به نمایش گذاشتن ۳۰ اثر گرانبها از مجموعه هنر غربی همراه با ۳۰ اثر از نقاشان ایرانی در گفت‌و گوهای مجید ملانوروزی، مدیر موزه هنرهای معاصر و همکار برلینی او ماکس هولاین شکل گرفته بود. این دو نفر پشت درهای بسته با هم رایزنی و گفت‌و‌گو کردند تا اینکه سرانجام پاییز گذشته سیاستمداران ایرانی و آلمانی هم آن را تأیید کردند.

انجمن هنرمندان نقاش در دیدار و گفت‌و‌گو با علی مرادخانی، معاون هنری ارشاد اسلامی اعلام کرده بود که نگران سرنوشت «میراث ملی کشور»‌ است. گروهی از نقاشان مستقل ایرانی می‌گفتند مدیران ارشد وزارت ارشاد درباره «ماهیت قرارداد برگزاری نمایشگاه در برلین و رم شفاف‌سازی نکرده‌اند یا سکوت کرده‌اند و از دادن پاسخ صریح، آشکارا طفره رفته‌اند.

از طرف دیگر، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان نیز در نامه‌ای به همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف به برگزاری جشنواره هولوکاست و حضور مجید ملانوروزی در این جشنواره اعتراض کرده بود. در سایه این اختلافات و به دلیل ابهاماتی که در قرارداد وجود داشت، سرانجام، یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنر معاصر برگزار نشد.

در موزه هنرهای معاصر آثار مهمی از امپرسیونیسم تا پاپ آرت وجود دارد. آثاری از هنرمندان مطرحی همچون رنوار، مونه، ون گوگ، پیکاسو و همچنین ماکس ارنست، آلبرتو جاکومتی، جکسون پولاک، روی لیختن‌اشتاین و اندی وارهول که ارزش آن‌ها تا دو و نیم میلیارد دلار برآورد می‌شود.

قرار بود آثاری از نقاشان پیشرو ایران، نقاشانی مانند فرامرز پیلارام، بهجت صدر و محسن وزیری مقدم نیز در گالری ملی برلین و موزه ماکسی رم به نمایش گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

۱۰ اثر غربی گنجینه‌ موزه‌ هنرهای معاصر تهران


لینک‌های مرتبط:

Share