Share

تنش‌ها پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه همچنان ادامه دارد. در این باره بحث می‌شود که آیا این حمله موجه بوده است یا نه و در این مورد گمانه‌زنی‌‌ می‌شود که پیامدهای آن چیست.

آمریکا، ۱۷ آوریل: شلیک به سوی سوریه از ناوی مستقر در مدیترانه

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در اجلاس وزرای هفت کشور صنعتی جهان به ایتالیا رفته، قرار است چهارشنبه عازم مسکو شود. او می گوید: ناتوانی روسیه در خلع سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که مسکو نتواند از وقوع «حمله شیمیایی خان شیخون» پیشگیری کند. و یک روز پس اینکه نیکی هیلی، نماینده ارشد آمریکا در سازمان ملل بر لزوم خاتمه دادن نفوذ ایران در سوریه تاکید کرد، حسن روحانی در تماس تلفنی با اسد گفت: همچنان کنار سوریه خواهیم ماند. از طرف دیگر اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است: «حمله موشکی آمریکا کافی نیست باید به دمشق درسی مهم داده شود.»

 گفت‌وگو با رضا تقی‌زاده و منصور فرهنگ

در مورد پیامدهای حمله موشکی آمریکا به سوریه، واکنش های احتمالی  آمریکا و متحدانش در برابر روسیه، سوریه و ایران با دو کارشناس سیاسی رضا تقی زاده در گلاسکو ومنصور فرهنگ در نیویورک گفت‌و‌گو کرده‌ایم. از آنان پرسیده‌ایم‌:

  • آیا جنگ سوریه دارد به رویارویی آمریکا، اروپا، اکثر کشورهای عربی و ترکیه در یک طرف و رژیم اسد، ایران و روسیه از طرف دیگر تبدیل می‌شود، یا اینکه بحران کنترل‌پذیر است اما نتیجه آن تجدید آرایش قوا به ضرر روسیه و به نفع آمریکاست؟
  • آیا از این پس دخالت نظامی آمریکا در سوریه بیشتر خواهد شد و می‌توانیم بگوییم سیاست عقب‌نشینی از منطقه جنگی خاورمیانه که با اوباما شروع شد و ترامپ هم به بیانی دیگر همان سیاست را می‌خواست پیش ببرد عوض شده است؟
  • آیا روند کنفرانس‌های آتش بس صلح قطع شده یا شاید جان تازه‌ای بگیرد؟
  • آیا دخالت نظامی شدیدتر آمریکا در سوریه را می‌توان به عنوان تهدید صریحتر واشنگتن علیه تهران تفسیر کرد؟

بشنوید:


در همین زمینه

حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه

حمله آمریکا به سوریه: آلمان و فرانسه می‌گویند ما خبر داشتیم

جلسه شورای امنیت درباره حمله موشکی به سوریه: تهدید متقابل روسیه و آمریکا

انتقاد شدید روحانی از حمله آمریکا: باید کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود

تیلرسون: حملات آمریکا به سوریه هشدار به دیگران است

Share