Share

برآمد جنبش اعتراضی در ایران در اوایل دی‌ماه از جمله به شکل تظاهرات خیابانی در شهرهای مختلف بحث‌های داغی را برانگیخته است. برخی بحث‌ها رو به آینده دارند، اینکه چه خواهد شد و چه باید کرد. بحث‌‌هایی هم وجود دارد در مورد گذشته و سابقه و زمینه اعتراضات. در این رابطه این پرسش مطرح است که آیا خیزش دی‌ماه قابل پیش‌بینی بود.

به نظر تحریریه زمانه، این خیزش را می‌شد پیش‌بینی کرد و ما انتظارش را می‌کشیدیم. درست پیش از آنکه اعتراضات دی‌ماه آغاز شود، نویسنده‌ای از تهران این مقاله را برای ما تهیه کرد:

در ایران شعار معترضان خیابانی رادیکال‌تر می‌شود

پیش از آن انبوهی گزارش و مقاله منتشر کرده بودیم درباره اعتصاب‌ها و تظاهرات کارگری، تظاهرات مالباختگان، فضای نارضایتی عمومی، و انتظار زلزله سیاسی به دنبال زلزله‌های طبیعی که یک کارکردشان رو کردن فقر و درماندگی از یک طرف و فساد و سوءمدیریت حکومتی از طرف دیگر است.

در زیر مجموعه‌ کوچکی از عنوان‌های گزارش‌ها و مقالات منتشر شده در زمانه را می‌بینید که به نوعی از خیزش خبر می‌دهند.

عکس از آرشیو – در سومین روز از اعتصاب شش روزه کارگران نیشکر هفت تپه یکی از نمایندگان کارگران برای کارگران سخنرانی می کند

اعتراضات کارگری

اعتراض‌ گسترده و به‌هم پیوسته کارگران در شهرهای مختلف ایران گسترش یافته است. در سال جاری شاهد اعتصابات طولانی کارگری هستیم که در موارد بیشتری با راهپیمایی در شهرها همراه است. و اعتصابات در مواردی سراسری است مانند اعتصاب کارکنان پیمانی مخابرات، کارکنان ستاره خلیج و …

تظاهرات بازنشستگان مقابل مجلس

بحران مالی صندوق‌های بازنشستگی

بحران مالی صندوق‌های بازنشستگی، ناتوانی صندوق‌ها در پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگان هم چندین و چند بار بازنشستگان را به اعتراض و تجمع در مقابل نهادهای دولتی وا داشت:

اعتراض‌ دانشجویان و دانش آموختگان به طرح کارورزی

طرح کارورزی و کالایی‌سازی آموزش

طرح دولت جمهوری اسلامی «کارورزی» و کالایی سازی آموزش هم در چند ماه گذشته موجی از اعتراض دانشجویان و فعالان کارگری را به دنبال داشت:

تحصن سپرده گذاران مقابل دفترمرکزی قوه قضاییه در تهران- این تحصن بیش از 40 روز ادامه داشت.

سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری

سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری هم بیش از یک‌سال است که در تهران و در بسیاری از موارد بطور سراسری در شهرهای مختلف  به خیابان می‌آیند. به‌رغم وعده مکرر مقام‌های دولتی بحران مالی موسسه‌های مالی همچنان ادامه دارد. در ۹ ماه گذشته کمتر روزی بوده که سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی به خیابان نیامده باشند:

تجمع معلمان حق التدریسی مقابل مجلس

اعتراضات معلمان

تجمعات و اعتراضات معلمان علیرغم تهدید امنینتی و دستگیری چند تن از فعالان صنفی معلمان ادامه دارد:

تجمع اعتراضی جوانان بیکار آبادان

بیکاران

پدیده نسبتا جدید در سال جاری تجمعات اعتراضی مختلف بیکاران (بویژه در شهرستان ها) است:

دوسیه تظاهرات اعتراضی ۱۳۹۶

 

 

Share