Share

وزیر دفاع اسرائیل بعد از حمله منتسب به سپاه قدس به بلندی‌های حولان و بمباران پایگاه‌‌های سپاه در سوریه توسط جنگنده‌های شکاری ارتش اسرائیل، به بلندی‌های جولان در شمال اسرائیل رفت و در سخنانی از بشار اسد، رئیس جمهوری عربی سوریه خواست قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و سایر نیروهای سپاه را از خاک سوریه بیرون کند.

جمعه ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت: آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل در جمع سربازان اسرائیلی در بلندی‌های جولان

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل جمعه ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت پس از بازدید از منطقه اشغالی و تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان بشار اسد را خطاب قرار داد  و گفت:

«من از این فرصت استفاده می‌کنم و به بشار اسد پیام می‌دهم و از او می‌خواهم ایرانی‌ها، قاسم سلیمانی و نیروهای [سپاه] قدس را از کشورش اخراج کند. آنها  خدمتی به شما نمی‌کنند بلکه برعکس به شما صدمه می‌زنند و حضورشان مایه ایجاد درد و رنج برای شما و خسارت برای کشورتان است.»

اسرائیل در سال ۱۹۸۲ بلندی‌های جولان را که تنها ۷۰ کیلومتر با دمشق فاصله دارد به عنوان بخشی از خاک خود اعلام کرد. سازمان ملل متحد این اقدام را تاکنون تأیید نکرده است.

بامداد پنجشنبه ۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت اسرائیل اعلام کرد که سپاه قدس ۲۰ راکت به سمت مواضع این کشور در بلندی‌های جولان شلیک کرده. سپس ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که در پاسخ به حملات سپاه قدس به بلندی‌های جولان، جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور به ده‌ها هدف متعلق به سپاه قدس در سوریه حمله کردند. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، پنج‌شنبه ۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت اعلام کرد که حملات موشکی کشورش، «تمامی زیرساخت‌های نظامی رژیم ایران» در سوریه را منهدم کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل بعد از این درگیری نظامی، در ادامه سخنان خود در بلندی‌های جولان با اشاره به اینک «رویارویی [با سپاه قدس] هنوز به طور کامل پایان نیافته» گفت:

«ما به دقت اوضاع را تحت کنترل داریم و به گونه‌ای مسئولانه و قاطع تحولات پیش روی را رصد و بررسی می‌کنیم.»

نماینده اسرائیل در سازمان ملل شامگاه گذشته در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده است که کشورش تمایلی به تداوم و گسترش درگیری نظامی با ایران ندارد، با این حال تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد که ایران به حملات نظامی‌اش از خاک سوریه علیه اسرائیل ادامه دهد. دانی دانون از شورای امنیت خواسته حمله منتسب به سپاه قدس با راکت به بلندی‌های جولان را محکوم کند.

یک روز قبل از درگیری نظامی ایران و اسرائیل در بلندی‌های جولان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مناسبت روز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم بیش از ۱۰ ساعت از روز را با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گذراند. نتانیاهو در پیامی در توئیتر گفته است که در این دیدار به پوتین گفته که اسرائیل حق «اجرای اقدامات لازم برای دفاع از خود در مقابل تجاوزگری» ایران را دارد.

علاوه بر بریتانیا، آلمان و فرانسه و آمریکا حمله سپاه به بلندی‌های جولان را محکوم کرده‌اند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز از افزایش تنش میان ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و خواستار گفت‌وگو برای کاستن از تنش‌ها بین دو طرف از طریق گفت‌وگو شده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران جمعه ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت درباره حمله سپاه قدس به بلندی‌های جولان سکوت کرده اما در همان‌حال حمله اسرائیل به مواضع سپاه در خاک سوریه را به عنوان « نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و اقدامی خلاف تمامی  قوانین، مقررات و موازین بین‌المللی» محکوم کرده است.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل از شورای امنیت خواست حمله ایران به بلندی‌های جولان را محکوم کند

 

 

Share