Share

پرندگان مهاجر از گونه‌های متفاوت در آسمان جنوب غربی ایالات متحده در حال پرواز به زمین می‌افتند. گمانه‌زنی از مرگ صدها هزار پرنده خبر می‌دهند. دانشمندان آمریکایی آن را یک «تراژدی ملی» خوانده اند. سازمان ملل نیز می‌گوید دولت‌ها در مقابله با تخریب طبیعت دستاوردی نداشته‌اند.

عکس تزیینی است ــ عکس:‌ Shutterstock

به گفته دانشمندان محیط زیست و متخصصان جانورشناسی، هزاران پرنده مهاجر در مسیر مهاجرت‌شان در جنوب غربی آمریکا قربانی یک مرگ انبوه شده اند. علت آن احتمالاً گرمایش زمین و آتش‌سوزی‌های طبیعی گسترده در ایالات متحده است.

چرخ‌ریسک‌ها، پرستوها و گنجشک‌سانان در میان پرندگانی هستند که جسدهای بی‌جانشان در ایالت‌های نیومکزیکو، کلرادو، تگزاس، آریزونا و نبراسکا بر زمین افتاده.

مارتا دزموند، استاد زیست‌شناسی دانشگاه نیومکزیکو دراین‌باره چهارشنبه ۱۶ سپتامبر به روزنامه بریتانیایی «گاردین» گفت که احتمالاً صدها هزار پرنده قربانی شده اند: «دیدن این و برداشتن جسد پرنده‌ها از روی زمین و فهمیدن اینکه موضوع چه وسعتی دارد، شخصاً برایم ویران‌کننده است. این یک تراژدی ملی است».

پرنده‌های مهاجر فاصله‌ای طولانی را از آلاسکا و کانادا به سمت جنوب غربی ایالات متحده برای رسیدن به مقصد نهایی در آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی طی می‌کنند. دلیل مرگ آنها در این مسیر به خاطر تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش زمین به دست بشر، و نیز آتش‌سوزی‌های طبیعی گسترده هفته‌های اخیر در ایالات متحده است.

علت گستردگی و بی‌سابقه‌بودن این آتش‌سوزی‌ها که از اوت تا کنون دست‌کم ۳۵ تن را کشته، ۲۲ تن را مفقود کرده، چندین میلیون هکتار را سوزانده و باعث آزادشدن ۳۱,۵ مگاتن کربن به جو بوده، باز گرمایش زمین است.پرنده‌های مهاجر برای رسیدن به مقصد دورشان باید چربی ذخیره کنند و هر چند روز جایی استراحت کنند. دانشمندان گمان می‌برند که تغییرات اقلیمی چرخه مهاجرت آنها را تغییر داده و آنها بدون چربی ذخیره کافی عازم می‌شوند.

آتش‌سوزی‌ها نیز محل استراحت میان راه آنها را از بین برده است.

جنازه‌ پرنده‌های مرده نشان می‌دهد که بدن‌شان تحلیل رفته و چیزی به جز استخوان و پر و پوست بر آنها باقی نمانده بوده. نشانه‌ای از نداشتن ذخیره غذایی کافی در بدن برای مهاجرت و نیز نبود جایی که در میانه مسیر به غذا و آب دسترسی یابند.

چندی پیش نیز پژوهشگران اسپانیایی دریافتند بلبل‌هایی که هر سال از آفریقا به اروپا و برعکس مهاجرت می‌کنند، به دلیل کوتاه‌شدن بال‌هایشان در اثر تغییرات اقلیمی در معرض خطر قرار دارند.

کوچک‌ترشدن بال‌های بلبل‌ها باعث شده که نتوانند چون سابق به مهاجرت از آفریقا به اروپا بپردازند و پس از اینکه از زادگاه اروپایی به آفریقای سیاه می‌رسند، دیگر توان سفر دوباره به اروپا را ندارند.

گرمایش زمین‌ ــ حاصل انتشار گازهای گلخانه‌ای ــ،‌ جنگل‌زدایی و تخریب دیگر زیست‌گاه‌های طبیعی، به علاوه به افزایش بیماری‌ها و آسیب‌پذیرترکردن پرندگان نسبت به آنها و دیگر خطرات تأثیرگذارند.

سازمان ملل: جهان بر سر دوراهی سرنوشت است

همزمان با جلوه‌گری تخریب تغییرات اقلیمی در ایالات متحده، سازمان ملل نیز در آستانه نشستی کلیدی درباره حفاظت از طبیعت پنجمین گزارش «دورنمای تنوع زیستی» را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، دولت‌ها به هیچ یک از هدف‌های تعیین‌شده در توافق پیشین بر سر نجات تنوع زیستی در ژاپن (۲۰۱۰) به طور کامل عمل نکرده اند.

پرداختن به مشکل آلودگی هوا،‌ نجات صخره‌های مرجانی،‌ حفاظت واقعی از منطقه‌هایی که «محافظت‌شده» یا «کانون‌های حیاتی تنوع زیستی» معین شده اند، محافظت از زیست‌بوم‌های آبی و خشکی،‌ و کنترل گونه‌های مهاجم، از جمله این اهداف بودند.

گزارش سازمان ملل هشدار می‌دهد که زیست‌بوم‌های طبیعی رو به ناپدیدشدن می‌روند، شمار زیادی از گونه‌های جانوری در معرض انقراض به دست انسان قرار دارند، و یارانه‌های مخرب محیط زیست به میزان ۵۰۰ میلیارد دلار هنوز از بین نرفته اند.

 الیزابت ماروما مرما، رئیس جدید کنوانسیون ملل متحد سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر هنگام ارائه این گزارش هشدار داد که نوع بشر بر سر «یک دوراهی» قرار دارد: یا تداوم و گسترش تخریب طبیعت که تهدیدی برای تمدن است،‌ یا عمل فوری برای محافظت از آن.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از روند انقراض جانوران منتشر شده است.

بر اساس گزارشی که به تازگی توسط صندوق جهانی‌حیات‌وحش (WWF) منتشر شده، از سال ۱۹۷۰ تا کنون در میان ۲۰ هزار پستاندار، پرنده، دوزیست، خزنده و ماهی از گونه‌های مختلف به طور متوسط ۶۸ درصد کاهش جمعیت رخ داده است.

این گزارش را گروهی از دانشمندان بین‌المللی هر دو سال منتشر می‌کنند. در گزارش پیشین، کاهش جمعیت جانوران ۶۰ درصد بود.

دانشمندان هشدار داده اند که اکنون نرخ تخریب طبیعت و جاندارانش بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از متوسط آن در ۱۰ میلیون سال گذشته است و  دلیل اصلی این تخریب مداخله بشر در طبیعت و گرمایش جهانی زمین به علت انتشار گازهای گلخانه‌ای  است که مقصر اصلی گرمایش زمین نیز بشر به حساب می‌آید.

انسان‌ها عاملان اصلی ششمین عصر انقراض انبوه جانوران در تاریخ سیاره هستند.

درباره عصر انقراض ششم بیشتر بخوانید:

عصر انقراض ششم: جمعیت جانوران در نیم‌قرن گذشته ۶۸ درصد کاهش یافت
گرمایش زمین: اکثر خرس‌های قطبی تا پایان قرن ناپدید خواهند شد
عصر انقراض: انسان آینده شاید در سیاره‌ای خالی زندگی کند
تغییرات اقلیمی: کوچک‌شدن بال بلبل‌ها این گونه را در معرض خطر قرار داده است
کاهش ۷۶ درصدی جمعیت ماهی‌های رودخانه‌ای مهاجر در نیم قرن گذشته
«کاهش گونه‌های حیات وحش در ایران نگران کننده است»
شکار صد هزار دلاری حیوان ملی رو به انقراض پاکستان
گرمایش جهانی بکرترین زیستگاه‌های جهان را تهدید می‌کند

Share