Share

در فضای «باب مالی»، اوسین بولت در حالی که پرچم‌های جاماییکا و برزیل را روی شانه انداخته، دور افتخار می‌زند. او هشتمین مدال طلای المپیک‌هایش را هم با قهرمانی در دوی ۲۰۰ متر به دست آورد: رکورد او ۱۹ ثانیه و ۷۸ صدم ثانیه.

CqL6w-uXgAAwVHl

اوسین بولت جلوتر از آندره گراس کانادایی و کریستف له‌متر فرانسوی به خط پایان رسید. این در حالی است که شاید این آخرین مدال طلای المپیک بولت باشد؛ گرچه تا همین جا هم او به یکی از افسانه‌های دوو‌میدانی المپیک تبدیل شده است. تنها کارل لوییس آمریکایی و پاوونورمی فنلاندی ۹ مدال در دوومیدانی دارند و المپیک هرگز اوسین بولت را فراموش نمی‌کند.

در رویدادی دیگر و از لحظه‌های تاریخی و به یاد ماندنی روز سیزدهم شکسته شدن یک رکورد قدیمی و ۲۸ ساله بود. راین کروزر آمریکایی رکورد پرتاب وزنه را شکست.

در اتفاقی مهم و به یاد ماندنی برای ورزش ایران اما، کیمیا علیزاده، تکواندو کار ۱۸ ساله، نخستین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک‌ها را به دست آورد:

اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک بر گردن کیمیا علیزاده

اما در فضای داغ پلاژ کوپاکابانا و در برابر ۱۲‌هزار تماشاگر در فینال والیبال ساحلی آلیسون چروتی و برونو اشمیت آلمانی، تیم برزیل را شکست دادند و مدال طلا گرفتند.

رادیو زمانه در مورد دو رویداد تاریخی روز سیزدهم المپیک ریو (شاهکار اوسین بولت و مدال تاریخی کیمیا علیزاده)، با تیمور غیاثی، قهرمان پرش ارتفاع بازی‌های آسیایی که سابقه مربیگری و سرپرستی تیم ملی دوومیدانی ایران را هم دارد گفت‌و‌گو کرده است.

صحبت‌های تیمور غیاثی را از اینجا بشنوید:


در همین زمینه

آسیایی‌ها، جویندگان بزرگ طلا در دوازدهمین روز المپیک

Share