Share

یک شب باشکوه دیگر در بازی‌های المپیک ریو: اوسین بولت در پایان دوران حضور خود در المپیک، در دوی چهار در ۱۰۰ متر قهرمان شد و دور افتخار زد. او نهمین مدال طلای المپیکش را به گردن انداخت.

4985411_6_7773_2016-08-20-3309024-9375-1abwfbm_6ac81def38245e0108a8ca5f77555743

بازی‌های ریو اما هنوز به پایان نرسیده است، گرچه بدون شک صفحه تازه‌ای در تاریخ دوومیدانی ورق خورد. اوسین بولت جاماییکایی دوران ورزش حرفه‌ای خود را با پیروزی در دوی چهار در ۱۰۰ متر با تیم کشورش به پایان رساند و در یادداشتی نوشت: «من می‌خواهم به یکی از بزرگ‌ترین‌ها مبدل شوم؛ بین محمد‌علی و پله.»

اوسین بولت بدون شک رویاهایش را به دست آورده است. برنده با تیم جاماییکا در رقابت نزدیک با ژاپنی‌های شگفت‌آور. نهمین مدال طلای پشت سر هم از سه المپیک پکن، لندن و ریو در دوهای سرعت ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و چهار در ۱۰۰ متر.

به این ترتیب او به پانتئون افتخارات المپیک‌ها، پاوونورمی فنلاندی و کارل لوییس آمریکایی پیوست که ۹ مدال افتخار دوومیدانی را به دست آورده‌اند.

بولت

بولت ۳۰ ساله دوران حرفه‌ای خود را در قهرمانی دوومیدانی جهان در سال ۲۰۱۷ در لندن به پایان می‌رساند، در حالی‌ که او از حالا افسانه‌ای شده است.

شب باشکوه چهاردهم در دوومیدانی المپیک ریو شب نخستین مدال طلا و قهرمانی المپیک در تاریخ تاجیکستان هم بود.

دلشاد نظراُف با سه قهرمانی در آسیا در پرتاب چکش این بار در پرتاب پنجمش در ورزشگاه المپیک ریو چکش را به مسافت ۷۸ متر و ۶۸ سانتی‌متر فرستاد. نظراُف قهرمان المپیک شد و جلوتر از ایوان سیخان از بلاروس و توویکی قهرمان جهان در این رشته از لهستان ایستاد.

این نخستین مدال تاریخ تاجیکستان در بازی‌های المپیک باعث جشن و سرور بسیار در میان مردم تاجیک شد که اسفندیار آدینه، روزنامه‌نگار تاجیک در شهر دوشنبه، درباره آن با رادیو زمانه هم‌کلام شده است.

PicMonkey-Collage_reference

مهین دوران، یک فعال اجتماعی در دوشنبه نیز در صفحه فیس‌بوکش نوشت : «مردم تاجیک در شبکه‌های اجتماعی دلشاد را رستم دستان، قهرمان و پهلوان توصیف کرده‌اند. حتی می‌گویند او پیشوای واقعی ملت است. از حالا بسیاری نقشه دارند که به فرودگاه بروند و قهرمان‌شان را پیش‌باز بگیرند. دلشاد هنگام پیروزی یک تی‌شرت پوشیده بود که روی آن تصویر پدرش نقش بسته بود. به یاد پدرش که پلیس بود و در سال ۱۹۹۶ کشته شد. دلشاد در آن زمان ۱۳ ساله بود. نام برخی نوزادان پسری که دیشب به دنیا آمدند دلشاد گذاشتند.»

در چهاردهمین شب ریو، فوتبال زنان آلمان تاریخی شد و برای نخستین بار مدال طلا را برد؛ با پیروزی دو بر یک برابر سوئد.

شاید فوتبال مردان این کشور نیز امشب در برابر برزیل میزبان این افتخار را تکرار کند.

در کشتی آزاد ایران پس از ۱۶ سال انتظار به وسیله حسن یزدانی نخستین مدال طلا را کسب کرد.

نخستین مدال طلای مشت‌زنی فرانسه پس از ۱۶ سال به دست استل موسلی در مشت‌زنی زنان به دست آمد.

زنان دیگر چینی، آلمانی و بریتانیایی دیشب مدال‌های طلا را درو کردند و عکس کارولینا مارین اسپانیایی امروز در صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی اسپانیا منتشر شد. او نخستین برنده غیر‌آسیایی مدال طلای زنان در بدمینتون شد.

صحبت‌های اسفندیار آدینه، روزنامه نگار تاجیک در دوشنبه را بشنوید که از شادی مردم تاجیکستان پس از موفقیت دلشاد نظراف می‌گوید. او در المپیک ریو ۲۰۱۶ نخستین مدال طلای تاریخ المپیک‌ها را برای تاجیکستان به ارمغان آورد:


در همین زمینه

اوسین بولت و کیمیا علیزاده، چهره‌های به‌ یاد ماندنی از المپیک ریو‎

Share