Share

به‌گفته مسکو، آمریکا و روسیه می‌خواهند به‌زودی در مورد خروج شورشیان از شرق حلب مذاکره کنند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت این مذاکرات شامگاه سه‌شنبه یا روز چهارشنبه در ژنو انجام خواهد شد.

SYRIA-CONFLICT-ALEPPO

لاوروف روز دوشنبه ۵ دسامبر / ۱۵ آذر در مسکو ضمن اعلام این خبر گفت در این مذاکرات باید بر سر زمان دقیق و راه‌های خروج شورشیان از شرق حلب موافقت شود.

وزیر امور خارجه روسیه افزود سپس می‌توان آتش‌بس را به اجرا گذاشت.

سرگئی لاوروف همچنین تأکید کرد که شورشیانی که خروج از شرق حلب را رد کنند به‌عنوان تروریست شناخته خواهند شد و روسیه به کمک‌های خود به ارتش سوریه برای مقابله با آن‌ها ادامه خواهد داد.

مسکو قطعنامه شورای امنیت را رد می‌کند

لاوروف رأی‌گیری شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس هفت روزه در حلب را که قرار است دوشنبه شب در نیویورک برگزار شود به‌دلیل آن‌که پیش از مذاکرات روسیه و آمریکاست، «گامی تحریک‌کننده» خواند و گفت چنین اقدامی تلاش‌های مسکو و واشنگتن را تضعیف می‌کند.

روسیه که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است با قطعنامه مورد بحث مخالف است و به جای آن از طرح آتش‌بس ۲۴ ساعته حمایت می‌کند. این آتش‌بس برای گروه‌های تندرو جهادی و «دولت اسلامی» (داعش) نخواهد بود.

جنگنده‌های روسیه از ماه سپتامبر ۲۰۱۵ از نیروهای دولتی سوریه پشتیبانی می‌کنند.

قطعنامه‌ای که در نشست شورای امنیت درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد، توسط اسپانیا، مصر و نیوزیلند تهیه شده و بر اساس آن با برقراری آتش‌بس، کمک‌های فوری انسانی به حلب ارسال خواهد شد. متن پیشنهادی می‌گوید در صورت امکان، آتش‌بس هفت روزه می‌تواند تمدید شود.

آتش‌بس قبلی در حلب نتوانست به اهداف خود دست یابد.

پیشروی زمینی ارتش سوریه

در همین حال، به‌گفته شورشیان، نیروهای دولتی سوریه همچنان در حال پیشروی در حلب هستند. یک محله مهم دیگر در منطقه شرق حلب به تصرف ارتش سوریه در آمد. ارتش و شبه‌نظامیان متحدش بیش از ۶۰ درصد بخش شرقی حلب را که در دست شورشیان است تصرف کرده‌اند. برخی منابع نزدیک به حکومت بشار اسد روز دوشنبه از فتح ۷۰ درصد شرق حلب خبر دادند.

ارتش سوریه بر این نظر است که تصرف کامل شرق حلب تنها یک هفته به‌درازا خواهد کشید. با این حال نمایندگان نیروهای شورشی بار دیگر خروج از شرق حلب را رد کرده‌‌اند.

بر اساس برآورد سازمان ملل از زمان آغاز حملات نظامی اخیر به شرق حلب ۳۰ هزار نفر دیگر از حلب گریخته‌اند.


در همین زمینه

Share