Share

صلیب سرخ از آمادگی خود برای ادامه روند تخلیه خبر داد. اتوبوس‌های تخلیه وارد منطقه‌های تحت محاصره شده‌اند اما جبهه فتح شام اتوبوس‌های اعزامی به فوعه و کفریا را به آتش کشید. شورای امنیت سازمان ملل نیز برای فرستادن ناظر به حلب تشکیل جلسه خواهد داد. همزمان مردم حلب در سردرگمی انتظار برای تخلیه به سر می‌برند.

نیروهای دمشق در کنار کاروان‌های تخلیه از شرق حلب - عکس: AFP

نیروهای دمشق در کنار کاروان‌های تخلیه از شرق حلب – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یکشنبه ۱۸ دسامبر اعلام کرد که برای ادامه روند تخلیه در این روز آماده است. سخنگوی صلیب سرخ به این خبرگزاری گفت که «امیدواریم از صبح یکشنبه بتوانیم روند تخلیه مردم از شرق حلب را پی بگیریم.»

با این حال، شب گذشته مردم حلب چشم‌انتظار رسیدن اتوبوس‌های دولت دمشق برای تخلیه آنها بودند. صلیب سرخ صبح دیروز، شنبه ۱۷ دسامبر در اعلامیه‌ای از طرفین درگیری در حلب قویاً خواسته‌بود تا به‌سرعت اجازه ادامه روند تخلیه را صادر کنند. این نهاد امدادرسان بین‌المللی دیروز گفته‌بود که هزاران‌تن از جمله بسیاری زن، کودک و افراد کهن‌سال در سرما و وحشت، زخمی، بیمار و مجروح، منتظر از سرگیری روند خروج از شرق حلب هستند.

همچنین شورای امنیت سازمان ملل امروز، یکشنبه بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی فرانسه درباره فاجعه حلب رأی‌گیری خواهد کرد. بر اساس گزارش «رویترز»، فرانسه پیشنهاد داده‌است تا ناظران سازمان ملل به حلب اعزام شوند. پاریس خواستار اعطای مرجعیت بین‌المللی به این ناظران برای بررسی روند تخلیه از شرق حلب شده‌است.

این پیش‌نویس تأکید می‌کند که «تخلیه شهروندان باید داوطلبانه و به سمت مقصد مورد نظر خود آنها باشد و حفظ امنیت باید برای تمام شهروندان تضمین شود؛ چه کسانی که خواهان خروج از شرق حلب هستند و چه کسانی که می‌خواهند در خانه‌هایشان باقی بمانند.»

با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که احتمالاً روسیه این پیش‌نویس را وتو خواهد کرد.

برزخی به نام حلب

شبکه‌های وابسته به دولت دمشق اعلام کردند که اتوبوس‌های امدادرسان وارد بخش شرقی حلب شده‌اند. شبکه تلویزیونی المنار نیز گزارش داد که اتوبوس‌های تخلیه به روستاهای شیعه‌نشین تحت محاصره مخالفان در ادلب رسیده‌اند.

بر اساس توافق جدید به‌دست‌آمده، روند تخلیه کامل شرق حلب در حالی ادامه خواهد یافت که مخالفان نیز متعهد شده‌اند تا به محاصره دو روستای شیعی الفوعه و کفریا در استان ادلب پایان دهند. ارتش سوریه به‌علاوه تعهد داده‌است تا امکان خروج مجروحان از دو شهر تحت محاصره مضایا و الزبدانی در نزدیکی مرز لبنان را فراهم آورد.

اما بنا به گزارش فعالان سوری، جبهه فتح شام و معترضان تندروی اسلام‌گرا، یک‌شنبه ۲۸ دسامبر، اتوبوس‌هایی را که قرار بود ساکنان روستاهای تحت محاصره در استان ادلب را تخلیه کنند، به آتش کشیدند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» شنبه‌شب، ۱۷ دسامبر گزارش داده‌بود که ده‌هزار تن از مردم گرسنه و وحشت‌زده حلب ساعت‌های طولانی چشم‌انتظار اتوبوس‌هایی مانده‌اند که تصور می‌کردند شاید هرگز فرا نرسند. این اتوبوس‌ها قرار است شهروندان شرق حلب، منطقه سابقاً تحت کنترل مخالفان مسلح بشار اسد را به خارج از آن منتقل کنند. با این حال هنوز اخبار ترک اتوبوس‌ها منتشر نشده‌است.

بنابر گزارش گاردین، هوا در حلب بسیار سرد است و مردم در خرابه‌های این شهر راهی برای محافظت خود از گرما ندارند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروه‌های مخالف در شرق حلب شنبه ۱۷ دسامبر گفتند که توافق جدیدی بین ارتش بشار اسد و مخالفان مسلح او در حلب به دست آمده‌است. پس از آن یک مقام دولت دمشق نیز با تأیید این خبر گفت که همراه با خروج زخمی‌ها و بیماران از دیگر روستاها و شهرهای تحت محاصره، افراد به‌دام‌افتاده در شرق حلب نیز امکان بیرون‌رفتن از این منطقه را خواهند داشت.

مشخص نیست که تعداد افراد به دام‌افتاده در شرق حلب دقیقاً چقدر است. با این حال، سازمان ملل تخمین زده که ۳۰ هزارتن از جمله هزاران زن و کودک در تلاش برای ترک خانه‌هایشان در شرق حلب هستند. بسیاری از آنها خانه‌هایشان را ترک کرده و در کنار جاده‌ها به انتظار ایستاده‌اند تا بتوانند جایی خالی در یکی از اتوبوس‌ها پیدا کنند.

ایران، عامل تأخیر؟

همزمان با توقف روند تخلیه مخالفان و شهروندان شرق حلب، نام ایران و نقش آن در جنگ داخلی سوریه بیش از پیش شنیده می‌شود. منیر السیال، رئیس شاخه سیاسی «جبهه احرار الشام»، از بزرگترین گروه‌های مخالف مسلح بشار اسد ادعا کرد که ایران مهم‌ترین عامل به‌تأخیرافتادن روند تخلیه بوده‌است.

رئیس شاخه سیاسی احرار الشام که از سوی اعضای ارشد سابق القاعده تشکیل شده اما به ادعای خود هیچ ارتباطی با آن ندارد، توضیح داد که ایران می‌خواهد پیش از ادامه روند تخلیه حلب، کار تخلیه دو روستای شیعه‌نشین تحت محاصره مخالفان پایان یابد. دیروز شنبه ۱۷ دسامبر نیز فعالان سوری در حلب در حساب‌های توئیتری خود نوشتند که شبه‌نظامیان شیعه وابسته به ایران جلوی عملیات تخلیه را سد کردند.

السیال گفت که روسیه نتوانسته خواسته‌های متحد خود، ایران را تعدیل کند.


توافقنامه اسد و مخالفان مسلح برای ادامه تخلیه

  • فاز یک. نیمی از افراد محصور در حلب در قبال ۱۲۵۰ تن از الفوعه و کفیرا تخلیه می‌شوند
  • فاز دو. نیم دیگر افراد محصور در حلب شرقی در ازای ۱۲۵۰ تن دیگر از دو روستای تحت محاصره مخالفان تخلیه می‌شوند
  • فاز سه. ۱۵۰۰ تن از الفوعه و کفیرا و ۱۵۰۰ تن نیز از مضایا و الزبدانی تخلیه خواهند شد

اما در حالی ایران باز هم مقصر اصلی تعلل در روند تخلیه معرفی می‌شود که اتوبوس‌های اعزامی به الفوعه و کفیرا به آتش کشیده شدند. این اتفاق روند تخلیه را احتمالاً با تعلل بیشتری همراه خواهد کرد.

 


اخبار و گزارش‌های مربوط به روند تخلیه مردم از حلب و روستاهای تحت محاصره مخالفان مسلح:

Share