Share

احمد ارشدی نانوایی که ۲۵ دی سال جاری در اعتراض به عدم تحویل آرد، خود را در حیاط اداره کل صنعت اردبیل به آتش کشیده بود، در بیمارستان درگذشت با این حال اداره‌ صنعت اردبیل هنوز از اظهار نظر در این‌باره خودداری می‌کند.

اداره صنعت اردبیل به احمد ارشدی به خاطر بدهی‌هایش آرد نداد. او خودش را به آتش کشید.

شنبه‌ گذشته عکس دلخراش پیکر سوخته‌ این نانوا منتشر شد که پس از خاموش کردن آتش در حیاط اداره صنعت اردبیل روی زمین افتاده بود و در همان حال چند امدادگر هم اطراف او جمع شده بودند. احمد ارشدی که درجه‌ سوختگی‌اش ۶۰ تا ۹۰ درصد اعلام شده، برای درمان به بیمارستانی در تبریز منتقل شد و روز بعد درگذشت.

برخی رسانه‌های خبری ایران گزارش داده بودند که او بارها به اداره صنعت و معدن اردبیل مراجعه کرده بود اما از آن‌جا که به اداره‌ آرد و نان اردبیل بدهکار بود، حاضر به تحویل آرد به او نشده بودند. همچنین بدلیل بدهی ۳۰۰ میلیون تومانی او به بانک‌ها، حکم اجرایی خانه او نیز صادر شده بود.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نوشته است که مسئولان سازمان اداره صنعت، معدن و تجارت اردبیل از پاسخ به سؤالات درباره این پرونده خودداری کرده‌اند.

صنف نانوایان و کارگران خباز با مشکلات معیشتی و مالی متعددی روبرو هستند. دستمزد کارگران نانوایی که اغلب زیر حداقل دستمزد است، طی سه سال گذشته افزایشی نداشته است.

بر اساس قانون نانوشته‌ای، دستمزد کارگران نانوایی تنها زمانی افزایش می‌یابد که بهای نان افزایش یافته باشد.

در سال ۱۳۹۳ قیمت نان در ایران ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد اما تورم سالانه و افزایش قیمت سوخت باعث شد که دستمزد نانواها افزایش چشمگیری نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:

مصوبه افزایش قیمت نان به جریان افتاد

اخبار کارگری زمانه را بخوانید: 

 

 

Share