Share

نمایندگی سازمان ملل در عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که به هیچ وجه و به هیچ شکلی در برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان نقش ندارد.

سازمان ملل: در برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان دخالت نمی‌کنیم

مسعود بارزانی و گروهی از سیاستمداران بلندپایه اقلیم کردستان در نشستی که شامگاه چهارشنبه ۷ ژوئن برگزار شد، تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال را تعیین کردند. بر اساس تصمیم آن‌ها این همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

۶ نوامبر انتخابات پارلمانی کردستان عراق هم برگزار می‌شود. دوران ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان عراق از یک سال پیش سپری شده، اما هنوز رئیس تازه‌ای برای اقلیم کردستان انتخاب نشده است. اقلیم کردستان از بحران اقتصادی رنج می‌برد و حقوق کارمندانش را به همین دلیل کاهش داده است. برگزاری همه‌پرسی استقلال ممکن است این مشکلات را که بیشتر به خاطر رابطه پرتنش با دولت عراق پیش آمده، تا حدی کاهش دهد.

نمایندگی سازمان ملل گفته است با انتشار این بیانیه خبرهایی را تکذیب کرده که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و این ادعا را در میان آورده بودند که سازمان ملل بر نحوه برگزاری همه‌‌پرسی استقلال کردستان  نظارت دارد.

در بیانیه نمایندگی سازمان ملل تأکید شده که سازمان ملل به هیچ‌وجه مایل نیست در برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان مشارکت داشته باشد.

پیش از این، دیندار زیباری یکی از سخنگویان کابینه  اقلیم کردستان عراق گفته بود: نماینده سازمان ملل در عراق در نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده که اقلیم کردستان در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق است.

نماینده سازمان ملل در عراق با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان نیز دیدار کرده بود.

زیاری گفته بود: سازمان ملل از طریق نماینده ویژه خود در عراق نقش مهمی را در این کشور ایفا می‌کند و در این مدت از طریق ارتباط با کشورها صدای کردستان عراق را به گوش همه رسانده است.

یک ماه بعد از آنکه احزاب اقلیم کردستان بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال به توافق رسیدند، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به شهر سلیمانیه در منطقه خودگردان کردستان عراق سفر کرد. هدف او از این سفر گفت‌وگو با مقامات اقلیم کردستان عراق برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال و تشکیل دولت مستقل کردستان عراق بود.

وزارت خارجه ایران هم در ادامه این تلاش‌ها برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال، اعلام کرد که از «تمامیت ارضی عراق» دفاع می‌کند.

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده است: «همه‌پرسی درباره استقلال نه به‌ طور کلی به سود عراق و نه به‌ویژه به ‌سود اقلیم کردستان است. این اقدام، بی‌ثباتی موجود در منطقه را که با تحولات بسیار مهمی روبه‌روست تقویت خواهد کرد.»

بغداد هم اعلام کرده است که برگزاری یک همه‌پرسی در چنین ابعادی نیازمند یک اجماع ملی‌ست و یک یا چند حزب به تنهایی نمی‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند.

همه‌پرسی استقلال کردستان در اقلیم کردستان و در مناطقی در غرب و شمال عراق برگزار می‌شود که تحت کنترل داعش بوده اما اکنون توسط نیروهای کرد آزاد شده است.

در اقلیم کردستان پنج میلیون نفر زندگی می‌کنند.

در همین زمینه

Share