Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ اعلام کرد که در هر حال همه‌‌پرسی استقلال کردستان عراق برگزار می‌شود. او گفت اگر این همه‌پرسی به تعلیق درآید، احتمال یک جنگ خونین دیگر وجود دارد.

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با فرانس ۲۴

شامگاه چهارشنبه ۲۱ ژوئن مسعود بارزانی در یک گفت وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴  که در اربیل انجام شد، اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

ایران، ترکیه و عراق مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار و گفت‌وگو با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به تأکید گفته بود که جمهوری اسلامی خواهان یکپارچگی عراق است. بغداد هم اعلام کرده است که برگزاری یک همه‌پرسی در چنین ابعادی نیازمند یک اجماع ملی‌ست و یک یا چند حزب به تنهایی نمی‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند. ایالات متحده آمریکا هم به اقلیم کردستان پیشنهاد داده برگزاری همه‌پرسی کردستان را تا پایان جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) به تعلیق درآورد.

مسعود بارزانی به فرانس ۲۴  گفت پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان را نپذیرفته است:

«هر تلاشی برای به  تعلیق درآوردن همه‌پرسی استقلال کردستان عراق پیامدهای فاجعه‌آمیزی دارد و ممکن است به جنگ خونین دیگری منجر شود.»

مقامات اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که همه‌پرسی استقلال در اربیل و سلیمانیه و دهوک و همچنین در کرکوک و نینوا و دیاله برگزار می‌شود. اقلیم کردستان از حکومت مرکزی عراق خواسته‌ کرکوک و بخش‌هایی از نینوا و دیاله هم به اقلیم کردستان ضمیمه شود. اقلیم کردستان در جنگ با داعش از سال ۲۰۱۴  بر این مناطق تسلط پیدا کرده است.

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با فرانس ۲۴ گفت همه تلاش‌اش را به کار می‌بندد تا با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به توافق دست پیدا کند.

بارزانی گفت به بغداد هشدار داده که مذاکرات درباره همه‌پرسی استقلال کردستان نباید پشت درهای بسته برگزار شود.

مسعود بارزانی در این گفت‌وگو به دولت حیدر عبادی هشدار داد که اگر ارتش عراق به حریم هوایی اقلیم تعرض کند یا برای جلوگیری از همه‌‌پرسی نیروی نظامی به اقلیم اعزام کند، حکومت اقلیم دست روی دست نمی‌گذارد.

۶ نوامبر سال جاری انتخابات پارلمانی کردستان عراق هم برگزار می‌شود. دوران ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان عراق از یک سال پیش سپری شده، اما هنوز رئیس تازه‌ای برای اقلیم کردستان انتخاب نشده است.

بارزانی در گفت‌‌وگو با فرانس ۲۴ گفت برای ریاست اقلیم کردستان کلمه دیگری جز «ریاست جمهوری» سراغ ندارد.

مسعود بارزانی پیش از این تحولات، از دولت عراق گلایه‌مند بود که مانع از فروش نفت اقلیم کردستان عراق می‌شود و حتی حقوق کارمندان اقلیم را هم پرداخت نمی‌کند. این مشکلات و همچنین هراس از اقتدارگرایی دولت عراق موجب شد که به تدریج فکر همه‌پرسی استقلال برای کردستان عراق قوت بگیرد.

در همین زمینه

Share