Share

مسعود بارزانی می‌گوید هیچ راهی جز استقلال کردستان وجود ندارد با این‌حال او بیشتر مایل است از طریق گفت‌وگو با بغداد و قدرت‌های منطقه‌ای به این هدف دست پیدا کند. به گفته رئیس اقلیم کردستان عراق تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر «منعطف» است و در همان حال این انعطاف «دائمی» نیست.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگویی که خبرگزاری رویترز با او انجام داده اعلام کرده که در هر حال همه‌پرسی استقلال کردستان عراق برگزار می‌شود.

ایران، ترکیه و عراق مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار و گفت‌وگو با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به تأکید گفته بود که جمهوری اسلامی خواهان یکپارچگی عراق است. بغداد هم اعلام کرده است که برگزاری یک همه‌پرسی در چنین ابعادی نیازمند یک اجماع ملی‌ست و یک یا چند حزب به تنهایی نمی‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند. ایالات متحده آمریکا نیز به اقلیم کردستان پیشنهاد داده برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق را تا پایان جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) به تعلیق درآورد.

بارزانی در گفت‌وگو با رویترز درباره تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق گفته است:

«۱۴ سال است به ما می‌گویند هنوز وقت مناسب فرانرسیده. می‌پرسم وقت مناسب کیست؟ ما می‌بایست تاریخ تبعیض علیه خلق کردستان را تصحیح کنیم. از آن‌ها که می‌گویند استقلال خوب نیست، می‌پرسیم اگر برای شما خوب نیست، چرا الزاماً باید برای ما هم بد باشد؟»

مقامات اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که همه‌پرسی استقلال در اربیل و سلیمانیه و دهوک و همچنین در کرکوک و نینوا و دیاله برگزار می‌شود. اقلیم کردستان از حکومت مرکزی عراق خواسته‌ کرکوک و بخش‌هایی از نینوا و دیاله هم به اقلیم کردستان ضمیمه شود.

بارزانی می‌گوید سرنوشت کرکوک را همه‌پرسی استقلال کردستان عراق معلوم می‌کند:

«به هرآنچه که ساکنان کرکوک رأی دادند، باید به همان عمل کرد و به رأی مردم احترام گذاشت.»

پیشمرگه‌های کردستان در سال ۲۰۱۴ مانع از پیشروی گروه دولت اسلامی (داعش) به سوی کرکوک شدند. در عراق این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است.

شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران حکومت اقلیم کردستان را تهدید کرده‌اند که اگر بخواهد کرکوک را ضمیمه قلمرویش کند، کردها را با توسل به خشونت از کرکوک، سنجار و مخمور و خانقین بیرون می‌راند.

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با رویترز نظر کسانی را که اعتقاد دارند، برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق ممکن است به بروز خشونت‌ها و آغاز درگیری‌های تازه در عراق منجر شود، رد کرد:

«مشروعیت مردم بیشتر از گروه‌هایی‌ست که برای رسیدن به اهدافشان به خشونت متوسل می‌شوند. گمان نمی‌کنم کسی بتواند در برابر خواسته مردم کردستان برای به دست گرفتن سرنوشتشان ایستادگی کند. ممکن است تلاش‌هایی برای سرکوب این خواسته‌ها انجام شود. ما حداکثر تلاش‌مان را می‌کنیم که این اتفاق نیفتد.»

مسعود بارزانی اعلام آمادگی کرده که نگرانی‌های امنیتی عراق، ترکیه و ایران را برطرف کند. او یک بار دیگر به تأکید گفته است به تعویق انداختن یا تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق باعث بی‌ثباتی در عراق می‌شود.

در همین زمینه

 

Share