Share

آنگ سان سوچی، رهبر میانمار اعلام کرد که دولتش هر کاری که در توانش باشد برای حفاظت از «همه افراد» در خشونت‌های ایالت راخین (آراکان) انجام خواهد داد. سازمان ملل نسبت به افزایش صعودی شمار پناهجویان روهینگیایی هشدار داد.

آنگ سان سوچی در روزهای اخیر به‌دلیل آن‌چه بی‌اعتنایی او به بحران مسلمان‌های روهینگیا عنوان می‌شد بیش از پیش مورد انتقاد گرفته بود.

آنگ سان سوچی در روزهای اخیر به‌دلیل آن‌چه بی‌اعتنایی او به بحران مسلمان‌های روهینگیا عنوان می‌شد بیش از پیش مورد انتقاد گرفته بود.

به‌گزارش رویترز، آنگ سان سوچی روز پنج‌شنبه ۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور به هنگام دیدار نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از رانگون، پایتخت اقتصادی میانمار، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی هند گفت: «ما باید از شهروندان خود مراقبت کنیم، ما باید از همه افراد کشور، چه شهروند میانمار باشند و چه نه، محافظت کنیم.»

مقامات میانماری اقلیت روهینگیا را به چشم شهروندان این کشور نمی‌بنند و آن‌ها را «ساکنان قومی» می‌دانند که اگرچه از نسل‌های گذشته در میانمار زندگی می‌کنند اما از بنگلادش، کشور همسایه آمده‌اند. حتی نام «روهینگیا» در میانمار تابو شمرده می‌شود و آن‌ها را در میانمار با عنوان «بنگلادشی» می‌نامند.

آنگ سان سوچی گفت: «ما هر کاری که از دستمان بر آید انجام می‌دهیم تا هر کس تحت حمایت قانون قرار گیرد.»

خشونت‌ها در میانمار از حمله روز جمعه ۲۵ اوت / ۳ شهریور شورشیان روهینگیا به ده‌ها پاسگاه پلیس آغاز شد. این گروه با نام «ارتش آزادی‌بخش آراکانِ روهینگیا»، خود را مدافع حقوق نقض‌شده اقلیت مسلمان روهینگیا می‌داند.

در پی این حملات ارتش میانمار عملیات گسترده‌ای را در ایالت راخین آغاز کرد و همین موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر شد.

بر اساس آمار ارتش میانمار در این حملات ۴۰۰ نفر از جمله ۳۷۰ نفر از افراد گروه «ارتش آزادی‌بخش آراکانِ روهینگیا» کشته شده‌اند.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح در سال ۱۹۹۱، پس از حدود دو هفته سکوت درباره نقض حقوق مسلمان‌های روهینگیا روز چهارشنبه ۶ سپتامبر / ۱۵ شهریور در صفحه فیس‌بوک خود بدون هیچ اشاره‌ای به خروج ده‌ها هزار نفر از مسلمان‌های روهینگیا از میانمار و پناه بردن آن‌ها به بنگلادش، «تروریست‌ها» را به دلیل انتشار «کوه یخی از اطلاعات غلط» در این‌باره محکوم کرد.

آنگ سان سوچی در روزهای اخیر به‌دلیل آن‌چه بی‌اعتنایی او به بحران مسلمان‌های روهینگیا عنوان می‌شد بیش از پیش مورد انتقاد گرفته بود. رهبران کشورهایی که اکثریت جمعیت آن‌ها را مسلمان‌ها تشکیل می‌دهند، از جمله بنگلادش، اندونزی، ترکیه و پاکستان روز سه‌شنبه خواهان پایان دادن به خشونت‌ها علیه مسلمان‌های روهینگیا شدند.

در ایران نیز حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواهان کمک سازمان ملل به حل بحران میانمار شدند.

احتمال خروج ۳۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار

از سوی دیگر، براساس برآوردهای کارکنان سازمان ملل در منطقه مرزی بنگلادش، از آغاز خونریزی‌ها در ایالت راخین تاکنون ۱۶۴ هزار نفر میانمار را ترک کرده‌اند.

تنها در یک روز اخیر ۱۸ هزار نفر از مسلمان‌های روهینگیا وارد بنگلادش شده‌اند.

مسلمان‌های روهینگیا که از میانمار گریخته و به بنگلادش پناه برده‌اند.

مسلمان‌های روهینگیا که از میانمار گریخته و به بنگلادش پناه برده‌اند.

با این حال تأیید این آمار با توجه به فرارهای پراکنده آن‌ها بر اثر عملیات ارتش میانمار، دشوار است.

دیپایان بهتاچاریا، سخنگوی برنامه جهانی غذا در بنگلادش، می‌گوید مقامات سازمان ملل برآورد خود را از مجموع پناهجویان مورد انتظار از ۱۲۰ هزار نفر تا ۳۰۰ هزار نفر افزایش داده‌اند.

این مقام مسئول نسبت به کمبود بودجه برای تأمین مواد مورد نیاز، به‌ویژه مواد غذایی برای پناهجویان روهینگیا، هشدار داد.

در میان این پناهجویان افراد بیمار و زخمی کم نیستند. بسیاری از آن‌ها سرپناهی ندارند و سازمان‌های امدادگر برای تأمین آب آشامیدنی، لوازم بهداشتی و غذای آن‌ها تلاش می‌کنند.

بهتاچاریا می‌گوید پناهجویان اکنون با قایق و یا از طریق زمینی از نقاط مختلف خود را به بنگلادش می‌رسانند.

به‌گفته او در صورتی که ۳۰۰ هزار نفر وارد بنگلادش شوند سه میلیون دلار بودجه بیشتر برای تأمین مواد غذایی اولیه به‌مدت چهار ماه نیاز است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا در بنگلادش اهداکنندگان کمک را فراخواند تا برای ارسال کمک‌های خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند چون به اعتقاد او اگر اقدامی نشود شاهد درگیری در میان آوارگان بر سر غذا، افزایش جرم و جنایت و خشونت علیه زنان و کودکان خواهیم بود.

***

در همین زمینه

Share