Share

دادگاهی در استانبول انیس بربر‌اوغلو، معاون حزب جمهوری خلق ترکیه را به اتهام افشای عملیات محرمانه سازمان امنیت ملی ترکیه به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. اکنون قدیمی‌‌ترین حزب سیاسی ترکیه و مهم‌ترین حزب چپ میانه در این کشور، در اعتراض به این حکم یک راهپیمایی اعتراضی بزرگی از آنکارا به استانبول برگزار کرده است.

آغاز راهپیمایی اعتراضی حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه از آنکارا به استانبول

انیس بربر‌اوغلو، معاون حزب جمهوری‌خواه، نخستین نماینده پارلمان ترکیه بود که بعد از لغو مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان ترکیه بازداشت شد. در اوایل سال ۲۰۱۴ جان دوندار، سردبیر متواری روزنامه «جمهوریت» که به آلمان پناه آورده و همکار او اردم گول  گزارشی درباره ارسال اسلحه همراه با چند عکس و ویدیو منتشر کرده بودند. در این گزارش آمده بود که در ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌ طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه برای شورشیان مسلح به سوریه می‌فرستادند. دولت رجب طیب اردوغان انتشار این اسناد را ممنوع اعلام کرده بود. دادستان استانبول سال گذشته بربراوغلو را به اتهام اینکه این اسناد را در اختیار روزنامه جمهوریت قرار داده به حبس ابد محکوم کرده بود اما چهارشنبه ۱۴ ژوئن این حکم به ۲۵ سال زندان کاهش پیدا کرد.

طرفداران حزب حمهوری‌خواه صبح پنجشنبه ۱۵ ژوئن در پاسخ به فراخوان کمال قلیچ‌دار‌اوغلو، رئیس حزب جمهوری‌خواه در پارکی در آنکارا اجتماع کردند و از آنجا به شکل یک راهپیمایی اعتراضی عازم استانبول شدند.

حزب جمهوری خواه اعلام کرده که این راهپیمایی اعتراضی مقابل زندان استانبول که در آنجا انیس بربر‌اوغلو محبوس است به پایان می‌رسد.

کمال قلیج‌دار اوغلو در آغاز این راهپیمایی اعتراضی سخنانی ایراد کرد:

«اگر قرار باشد در این کشور در کنار هم زندگی کنیم، شرط اول آن عدالت است. در نبود عدالت نه دولتی در کار است و نه از انسانیت نشانی. راهپیمایی ما ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که بالاخره عدالت در ترکیه برقرار شود.»

حزب جمهوری‌خواه ترکیه می‌گوید دادستانی استانبول با صدور حکم سنگین برای انیس بربر‌اوغلو در واقع قصد داشته دهان مخالفان را ببندد و صدای حزب جمهوری‌خواه ترکیه را به عنوان مهم‌ترین حزب اپوزیسیون خاموش کند.

بعد از انتشار گزارش روزنامه جمهوریت درباره ارسال سلاح برای شورشیان مسلح سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کامیون حمل سلاح به سازمان امنیت ترکیه تعلق داشته و برای ترکمان‌ها که در آن زمان با دولت بشار اسد می‌جنگیدند ارسال شده است.

بعد ار انتشار ویدیوها و گزارشی درباره ارسال محرمانه سلاح برای شورشیان مسلح ترکمان در سوریه، جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت»، و اردم گول نماینده این روزنامه در آنکارا به دستور رجب طیب اردوغان و به اتهام عضویت در یک شبکه تروریستی و جاسوسی بازداشت و حبس شدند.

سال گذشته جان دوندار برای انتشار گزارش‌اش درباره ارسال محرمانه سلاح به پنج سال زندان محکوم شد. او اما موفق شد از ترکیه بگریزد و اکنون به آلمان پناه آورده. دادستان برای انتشار ویدیوها علیه دوندار اعلام جرم کرده و انتظار می‌رود که اگر دادگاه غیابی برگزار شود، سردبیر سابق جمهوریت به ۱۰ سال حبس دیگر هم محکوم شود.

در همین زمینه:

Share