Share

المپیک ریو ۲۰۱۶ با یک مراسم پایانی شگفت‌انگیز شامل کارناوال، رقص سامبا و آتش‌بازی خیره کننده، یک‌شنبه ۲۱ اوت/ ۳۱ مرداد پایان یافت.

Cqa1_YIVUAEyOHC

در ورزشگاه افسانه‌ای ماراکانا، زیر بارش باران، «کاریوکاها» پایان بازی‌های المپیک را جشن گرفتند؛ نخستین جشن پایان المپیک در آمریکای جنوبی‌.

پرچم المپیک از سوی شهردار ریو به همتای ژاپنی‌اش، یوریکو کویکه که لباس سنتی ژاپنی‌ها را بر تن داشت سپرده شد. توکیو میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ است.

پیش از اهدای پرچم هم در یک اتفاق جالب شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، با لباس سوپر ماریو، قهرمان یک بازی مشهور ویدئویی ژاپنی برای معرفی المپیک توکیو روی صحنه حاضر شد.

7784540766_shinzo-abe-avec-sa-casquette-de-mario-bros

مسائل سیاسی در برزیل و فشارهای حاصل از آن، در برزیل مراسم پایانی المپیک هم به چشم آمد.

در غیبت رییس‌جمهوری موقت برزیل، توماس باخ، رییس کمیته جهانی المپیک در یک سخنرانی احساسی گفت که من پایان بازی‌های المپیک سی‌ویکم را اعلام می‌کنم: «بر اساس سنت من از جوانان جهان برای گردهمایی چهار سال دیگر در توکیوی ژاپن دعوت می‌کنم: خداحافظ ریو و مهمان بازی‌های المپیک سی و دوم در توکیو باشید.»

توماس باخ خطاب به برزیلی‌ها گفت: «برزیل و برزیلی‌ها …، به‌خاطر مهمان‌نوازی‌تان سپاسگزاریم. با تشکر از همه داوطلبان که جهان را شگفت‌زده کردند و پناهندگانی که در این بازی‌ها شرکت کردند. شما نماد میلیون‌ها پناهنده در جهان بودید.»

پس از صحبت‌های توماس باخ، موسیقی برزیلی، نمایش، کارناوال و رقص سامبا به تماشا گذاشته شد و ورزشکاران ۲۰۶ ملت جهان با پرچم‌ها و چهره‌های شاد به زمین «ماراکانا» آمدند. ورزشگاهی که می‌تواند ۷۹ هزار نفر را در خود جای دهد، اما باز هم به طور کامل پر نشده بود.

7784536098_000-fi5np

با وجود این اما جشن برگزار شد. لبخند در چهره‌ها پیدا بود و فریادهای شادی به گوش می‌رسید.

بازی‌های ریو و ورزشگاه‌هایش حالا برای ورزشکاران و تماشاگران خاطره‌ای‌ست که یادآوری‌اش می‌تواند هیجان‌انگیز و خوشحال‌کننده یا غم‌انگیز و ناراحت‌کننده باشد، اما این خاطره‌ها هر چه باشند، با ورزشکاران و مردمان کشورهای مختلف می‌مانند و تا مدت‌ها حفظ می‌شوند.

بسیاری از رویدادهای ورزشی المپیک ریو هم به تاریخ المپیک پیوستند و جاودانه شدند.

CqY0f4uUIAAyD8h

با خاموشی مشعل المپیک و به پایان رسیدن سر و صدای شادمانی ورزشکاران که طبق سنت کلاه‌های خود را به هوا پرتاب کردند، بازی‌های ریو ۲۰۱۶ به پایان رسید.

برنامه‌های ویژه رادیو زمانه هم که در روزهای المپیک ارائه می‌شد، به پایان آمدند.

رادیو زمانه ضمن سپاسگزاری از کارشناسان ورزشی، سیاسی و اقتصادی که همراه این برنامه بودند، با دکتر صدرالدین الهی، نویسنده و روزنامه‌نگار ورزشی و بنیانگذار کیهان ورزشی در ایران، درباره کارنامه بازی‌های المپیک ریو گفت‌و‌گو کرده است.

صحبت‌های صدرالدین الهی را از اینجا بشنوید:


در همین زمینه

خداحافظ ریو، سلام توکیو‎

Share