Share

رئیس اقلیم کردستان عراق تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم را مشخص کرد. این دو انتخابات مهم می‌بایست در ماه نوامبر، بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق برگزار ‌شوند.

تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم کردستان عراق مشخص شد

در مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کرده بودند. یکی از نزدیکان مسعود بارزانی به خبرگزاری رویترز گفته است که انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم کردستان یکم نوامبر ۲۰۱۷ برگزار می‌شود. اقلیم کردستان عراق اما هنوز به طور رسمی این تاریخ را تأیید نکرده است.

این تحولات همزمان با توفیق ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد در پاکسازی شمال عراق از گروه دولت اسلامی (داعش) اتفاق می‌افتد.

در سال ۲۰۰۹ انتخابات ریاست اقلیم کردستان و در سال ۲۰۱۳ انتخابات پارلمانی کردستان عراق برگزار شد. دوران ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده اما به دلیل ناآرامی‌های سیاسی و جنگ با داعش انتخابات بعدی برگزار نشده است. پارلمان اقلیم کردستان عراق هم از اکتبر ۲۰۱۵ تاکنون تشکیل جلسه نداده است.

شبکه کردی روداو گزارش داده که بر اساس مصوبه اقلیم کردستان عراق، از همه احزاب اقلیم خواسته شده که در برگزاری همه‌پرسی استقلال مساعدت و با کمیسیون نظارت بر انتخابات همکاری کنند.

بعد از انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۳ بارزانی موفق شد ائتلافی از حزب دموکرات کردستان و حزب گوران (جنبش تغییر) تشکیل دهد. در بحران اکتبر ۲۰۱۵ اما کار به اختلاف با حزب گوران کشید، اختلاف بالا گرفت، چهار وزیر حزب گوران از کابینه اخراج شدند و رئیس پارلمان هم از سفر به اربیل منع شد. حزب دموکرات کردستان، گوران را به دسیسه‌چینی علیه بارزانی برای تضعیف موقعیت او متهم کرده بود. از آن زمان تاکنون فعالیت پارلمان کردستان عراق متوقف شده است.

اتحادیه میهنی کردستان و حزب گوران خواهان استقلال کامل کردستان عراق از بغداد هستد. اما بارزانی همزمان با اعلام همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده که ترجیح می‌دهد با بغداد در گفت‌وگو بماند.

ایران، ترکیه و عراق مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا نیز به اقلیم کردستان پیشنهاد داده برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق را تا پایان جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) به تعلیق درآورد.

در عراق این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است.

در همین زمینه

Share