Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با روزنامه الحیاه یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در هر حال و در هر شرایطی ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود. او در این گفت‌وگو به عملیات تلعفر توسط ارتش عراق اشاره کرد و گفت چنانچه شبه‌نطامیان شیعه طرفدار ایران در عملیات تلعفر شرکت کنند، کردهای عراق به آنان اجازه نمی‌دهند وارد اراضی کردستان شوند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

روز گذشته علی حسیم حسینی، یکی از فرماندهان حشد شعبی اعلام کرده بود که بسیجیان عراق خود را برای آزادسازی شهر تلعفر، در ۶۳ کیلومتری غرب موصل آماده می‌کنند. وزارت دفاع عراق پشتیبانی هوایی از این عملیات را به عهده گرفته. حیدر عبادی، نخست وزیر عراق هنوز دستور آغاز این عملیات را صادر نکرده، اما پیشمرگه‌های کرد از قبل اعلام کرده‌اند که در این عملیات شرکت نمی‌کنند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به الحیاه گفته است چنانچه نیروهای حشد شعبی در بازپس‌گیری تلعفر از داعش مشارکت کنند، نگرانی‌هایی نسبت به انتقام‌گیری از افراد بی‌گناه در این منطقه وجود دارد:

«آزادسازی تلعفر به عهده ارتش عراق است. ما مشکلی با حشد شعبی نداریم اما قطعا اجازه نمی‌دهیم این نیروها وارد اراضی کردستان شوند، ما به دنبال جنگ نیستیم و هرگز اقدام به جنگ نمی‌کنیم اما اگر جنگی به ما تحمیل شود، حق دفاع از خود را داریم.»

بارزانی در این گفت‌وگو خاطرنشان کرده که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در تاریخ مقرر، در ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود. به گفته رئیس اقلیم کردستان عراق نتیجه این همه‌پرسی برای دولت حیدر عبادی در عراق الزام‌آور است:

«نمی‌خواهیم تجربه ناکام و پر تراژدی صد سال قبل‌مان با عراق تکرار شود. نتایج همه‌پرسی استقلال اقلیم عراق برای ما جهت آغاز مذاکرات با بغداد الزام‌آور است.‌ عراق تقسیم شده و این بغداد است که اصول مشارکت و قانون اساسی را “نقض” کرده. ‌جنگ طایفه‌ای برقرار است و عراق از حاکمیتی برخوردار نیست و در واقع به حاشیه راندن اهل تسنن علت شکست بغداد در این زمینه است.»

ایران، ترکیه و عراق مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا نیز به اقلیم کردستان پیشنهاد داده برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق را تا پایان جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) به تعلیق درآورد.

در عراق این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است. بارزانی پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام آمادگی کرده بود که نگرانی‌های امنیتی عراق، ترکیه و ایران را برطرف کند. او می‌گوید به تعویق انداختن یا تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق باعث بی‌ثباتی در عراق می‌شود.

رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با الحیاه گفته است:

«نگرانیم که با وجود تجربه صد سال درگیری با دولت مرکزی عراق ما فرصت حفاظت از وحدت عراق را از دست بدهیم.»

مسعود بارزانی ژوئیه سال جاری اعلام کرده بود که بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، در نوامبر سال جاری انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم هم برگزار می‌شود.

دوران ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده اما به دلیل ناآرامی‌های سیاسی و جنگ با داعش انتخابات بعدی برگزار نشده است. پارلمان اقلیم کردستان عراق هم از اکتبر ۲۰۱۵ تاکنون تشکیل جلسه نداده است.

بیشتر بخوانید:

نظرپرسی درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

در همین زمینه

 

Share