Share

شامگاه گذشته دمای هوا در غرب ایران کاهش پیدا کرده و به صفر نزدیک شده بود. بسیاری از زلزله‌زدگان بدون داشتن سرپناهی، زیر سقف آسمان یا در خودروهایشان، در کنار ویرانه‌های به جای مانده از منازل خود شب را به صبح رساندند. برخی هم در چادرهای توزیع شده یا در چادرهای شخصی خود در اطراف ویرانه‌های منازلشان سکونت کردند.

چهارشنبه ۲۴ آبان. سرپل ذهاب. یک مادر و فرزندش از کنار ویرانه‌های به جای مانده از زلزله‌ می‌گذرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته در سفرش به استان کرمانشاه در جمع مردم سرپل ذهاب وعده داد که دولت با پرداخت وام به زلزله‌زدگان در ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی به آن‌ها کمک می‌کند. از هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حاشیه زلزله‌ای که شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان با قدرت ۷.۳ ریشتر غرب ایران را لرزاند مطرح شده، ایمنی و کیفیت واحدهای مسکونی مهر است. رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرده که کیفیت این واحدهای مسکونی و دلایل شکنندگی آن‌ها بررسی می‌شود. کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم هیأتی را برای بررسی واحدهای مسکونی مهر تعیین کرده است.

۱۱ هزار واحد مسکونی در روستاهای غرب ایران و ۱۲ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده به طور کامل تخریب شده‌اند. استانداری کرمانشاه اما تخمین زده که در مجموع در مناطق روستایی و شهری ۴۰ هزار واحد مسکونی تخریب شده است.

در زلزله شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان بیش از ۴۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. محمد قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت اعلام کرده که در مناطق روستایی قربانیان زلزله زیر آوار دفن شده‌اند و به همین جهت آمار دقیق کشته‌شدگان هنوز مشخص نیست.

امدادرسانی به زلزله‌زدگان و مجروحان همچنان ادامه دارد و تاکنون بر اساس آخرین آمارها ۹۳۴۵ مجروح از زمان وقوع زلزله تاکنون به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. مجروحان در بیمارستان‌های صحرایی مداوا می‌شوند.

اداره هواشناسی گزارش داده است دمای هوای سرپل ذهاب چهارشنبه ۲۴ آبان در طول روز به ۱۲ درجه بالای صفر کاهش پیدا می‌کند. هوا آفتابی‌ست و سوز سردی هم می‌وزد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یکشنبه ۲۱ آبان تاکنون در مجموع ۲۳۰ پس‌لرزه در استان کرمانشاه ثبت شده است. در سایت‌های خبری محلی تصاویری از چادرهای سفید هلال احمر منتشر شده که در مناطق روستایی در کنار خانه‌های گلی تخریب شده احداث شده‌اند.

توزیع امکانات بین شهرها و روستاها همچنان مناسب نیست. فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی می‌گوید به دشت ذهاب و پشتنگ امدادرسانی نشده و زلزله‌دگان این مناطق به کل فراموش شده بودند:

«با وعده‌هایی که داده شده قرار است روند کمک‌رسانی بهتر شود اما تا این لحظه ما از نحوه کمک‌رسانی به روستاها خصوصاً به روستاهای اطراف گیلانغرب و سرپل‌ذهاب رضایت نداریم و گله‌مند هستیم.»

یکی از امدادگران به خبرگزاری تسنیم گفته است:

«رسیدگی به روستاها ضعیف است. به طور مثال روستای بزمیرآباد با وجود ۱۸ کشته هنوز امدادرسانی نشده است و مردم نیاز به چادر و اقلام اساسی دارند. تمام دام‌ها کشته شده و اجساد دام‌ها در حال فساد است و خطر گسترش بیماری وجود دارد. مردم از دفن دام‌ها خودداری می‌کنند زیرا برای گرفتن پول دام‌ها باید ناظر بیمه صورت جلسه تنظیم کند.»

جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرده که امدادگران به ۹۰ درصد از مناطق زلزله‌زده دسترسی پیدا کرده‌اند. بحث بر سر ۱۰ درصد باقی مانده سه روز بعد از وقوع زلزله مهیب در غرب ایران است.

مردم با اهدای چادر، غذا، پتو و لباس و آب آشامیدنی به کمک هموطنان زلزله‌زده‌شان شتافته‌اند. گروه‌های مردمی این اقلام را با همراهی نماینده‌ای از نیروهای مسلح در میان زلزله‌زدگان توزیع می‌کنند. خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که در جاده‌ها و راه‌هایی که به مناطق زلزله‌زده منتهی می‌شود، ترافیک به وجود آمده و رفت و آمد مختل شده. به همین جهت پلیس راه از شهروندان خواسته کمک‌های خود را به جمعت هلال‌احمر استان کرمانشاه تحویل دهند.

زلزله در غرب ایران:

Share