Share

شماری از مقامات ایرانی پیروزی ارتش سوریه بر شورشیان در حلب را یک‌صدا تبریک گفته‌اند. در حالی‌که کشورهای غربی از «بدترین فاجعه انسانی در قرن بیست و یکم» صحبت می‌کنند، علی لاریجانی، ریس مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه ۱۴ دسامبر در نطق پیش از دستور خود خاطرنشان کرد که ایران همچنان به حمایت بی‌دریغش از حکومت بشار اسد در سوریه ادامه می‌دهد. او نگرانی کشورهای غربی از فاجعه انسانی در حلب را «گزافه‌گویی برای تولید هراس دروغین و رونق‌بخشی به بازار مکاره سلاح» خواند.

مقامات سیاسی و نظامی ایران تسلط بشار اسد بر حلب را تبریک گفتند

مقامات سیاسی و نظامی ایران تسلط بشار اسد بر حلب را تبریک گفتند

روسیه برای تخلیه محلات شرقی حلب از شورشیان و غیر نظامیان ۲۴ ساعت مهلت تعیین کرده. با این‌حال خبرگزاری‌های جهان گزارش داده‌اند که به رغم ضرب‌العجل تعیین شده، ارتش سوریه شورشیان را مورد حمله قرار داده است.


بیشتر بخوانید:

درگیری‌ها در شرق حلب از سر گرفته شد


چکیده‌ای از واکنش‌های مقامات داخلی به رویدادهای حلب به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) را برگزیده‌ایم:

  • مجلس شورای اسلامی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

ملت ایران از پیروزی نهایی ملت‌های سوریه و عراق اعلام حمایت می‌کند. هوشیاری بین مسلمانان از درجه خوبی برخوردار است و قدرت تحلیل مکر [کشورهای غربی] را دارند و این پتانسیل پراهمیت این‌بار آنان را در چالش غرب آسیا زمین‌گیر خواهد کرد.

۱۶۳ نماینده مجلس سوری اسلامی:

پیروزی بزرگ ملت بزرگ سوریه را که تمام نقشه‌ها و راهبردهای پیچیده، استراتژی‌های قدرت‌های عضو محور سلطه را ابطال و اصل پیروزی حق بر باطل و خون بر شمشیر را یک بار دیگر اثبات کرد،به امت اسلامی، ولی‌امرمسلمین، مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، ملت و دولت مقاوم سوریه، ملت شریف ایران اسلامی به‌ویژه خانواده‌های شهدای مدافع حرم که این پیروزی عظیم را مدیون شهادت‌ها و رشادت‌های آنان است، تبریک عرض می‌نمائیم.

  •  فرماندهی کل قوا

سرلشکر یحیی صفوی:

ائتلاف میان ایران، روسیه، سوریه و حزب‌الله لبنان باعث آزادسازی حلب شد و به زودی نیز موصل را هم آزاد می‌کنیم. منطقه ما پل ارتباطی سه قاره بزرگ جهان با یکدیگر است، ما باید در این میان نقش‌مان را به خوبی ایفا کنیم. ائتلافی که یک طرفش ایران بود در میان قدرت‌های جهان به پیروزی نزدیک شده است و همین موضوع وزن ایران را نمایان می‌کند. رئیس جمهور جدید آمریکا هم باید به قدرت جمهوری اسلامی ایران توجه کند.

  •   سپاه پاسداران

سردار سرتیپ حسین سلامی:

خداوند در میدان نبرد به ما نصرتی آشکار داد، ما فتح مبین را امروز دوباره دیدیم. این ابتدای راه است، موصل نیز آزاد خواهد شد، یمن خواهد درخشید، بحرین به آرزوی خود خواهد رسید و دشمنان خدا از سرزمین مسلمانان خواهند گریخت. اینها واقعیات بزرگی است.

  • شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی:

پیروزی‌های نظامی نمی‌تواند جایگزین راه حل سیاسی مبتنی بر گفت‌وگو میان دولت و مسلحین سوری برای دستیابی به آشتی ملی باشد.لازم می‌دانم در روزهای اوج پیروزی‌های ارتش سوریه بار دیگر بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت فاصله گرفتن طرف‌های درگیر از نظامی‌گری واتخاذ مسیرهای سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه تأکید نمایم.

 غرب و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن بعد از آزادسازی حلب دو راه شامل تداوم حمایت و تسلیح تروریست‌ها برای انتقام‌گیری و یا تشویق معارضین مسلح برای گفت‌وگو با دولت به منظور تشکیل دولت وحدت ملی را پیش رو دارند که امیدوارم راه دوم انتخاب شود.

  • وزارت دفاع جمهوری اسلامی

حسین دهقان در گفت‌و‌گوی تلفنی با  فهد جاسم الفریج وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه:

پیروزی ارتش سوریه در حلب نقطه عطفی‌ست در مبارزات جبهه مقاومت علیه تروریسم و افراطی‌گری

بیشتر بخوانید:

۷ ساله‌ای که از حلب برای جهان توییت می‌کند


در همین زمینه

Share