Share

حکمی بی‌سابقه برای احمد منتظری: ۲۱ سال حبس برای انتشار یک فایل صوتی حدوداً ۴۰ دقیقه‌ای از صحبت‌های پدرش، حسینعلی منتظری در جمع هیأت تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان در سال ۶۷؛ معروف به هیأت مرگ. فایلی که محتوای آن پیش‌تر در کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری منعکس شده بود، اما برون افتادنش از نهان‌خانه پس از ۲۸ سال برای «نظام» این‌چنین گران آمده است.

احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه که از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۸ قائم مقام رهبر سابق جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی بود

احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه که از سال ۶۴ تا سال ۶۸ قائم مقام روح‌الله خمینی بود

ظهور تکنولوژی‌های ارتباطی و ابزارها و نرم‌افزارهای تازه پیام‌رسان هم البته در سنگینی حکم احمد منتظری بی‌تأثیر نبوده‌اند و با هر بار بازنشر این فایل در میان مردم، انگار چیزی بر حکم او افزوده شده است.

خود او هم در توضیح انگیزه‌ انتشار این فایل در این مقطع زمانی گفته بود که تا پیش از این تلگرامی نبوده و او منبر و رسانه‌ای برای انتشار وسیع چنین مطالبی نداشته است.

احمد منتظری حالا و پس از دریافت حکم دادگاه ویژه روحانیت که بر اساس آن باید عبا و عمامه را هم دربیاورد (البته این حکم برای مدت سه سال به تعلیق درآمده است)، گفته است که می‌خواهند به او فشار بیاورند تا فایل‌های بعدی را منتشر نکند. او همچنین گفته است که اگر به زندان بیفتد، فایل‌های بعدی زودتر منتشر می‌شوند.

در این کشاکش اما سیر وقایع و روندی که از زمان انتشار فایل صوتی حسینعلی منتظری در مرداد ماه امسال آغاز شده و تا به حال ادامه داشته است، از جهات مختلف قابل توجه و تأمل است. مهم‌تر از همه این‌که مجموعه نظام، از اصولگرا گرفته تا اصلاح‌طلب (به‌ جز معدود استثناهایی همچون علی مطهری یا مصطفی تاجزاده)، یک‌صدا منتظری پدر و منتظری پسر را محکوم کردند و با دفاع از اعدام‌ها، پشت سر روح‌الله خمینی ایستادند.

پس از اعلام حکم غریب دادگاه ویژه روحانیت (کم نیستند صاحبنظرانی که این دادگاه را از اساس غیر‌قانونی می‌دانند) هم تا به حال واکنش چندانی در مخالفت با این حکم نشان داده نشده است.

در این شرایط و برای درک بهتر و نزدیک‌تر آن‌چه که در حدود پنج ماه گذشته در واکنش به صدای حسینعلی منتظری پیش آمده و مطرح شده است و همچنین حکم صادر شده برای احمد منتظری، مجموعه مطالبی درباره این موضوع، به ترتیب تاریخ انتشار (از جدید به قدیم) از زمان بیرون آمدن فایل صوتی در قالب این پرونده ارائه شده است.

مجموعه این مطالب نشان‌دهنده تأثیری هستند که صدای منتظری بر این مقطع از تاریخ ایران گذاشته‌ است. این صدا زندگی روزمره بسیاری را نیز متأثر کرده است و نمی‌توان همچون بسیاری از پژواک‌های روزانه، بی‌تفاوت از کنارش گذشت و فراموشش کرد.

رضا حاجی‌حسینی

واکنش احمد منتظری به حکم دادگاه ویژه روحانیت: می‌خواهند فشار بیاورند فایل‌های بعدی منتشر نشود

احمد منتظریاحمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، در گفت‌و‌گو با رادیو زمانه درباره حکمی که برای او صادر شده است می‌گوید: «حکم ظاهرا از جای دیگری دیکته شده بود.» او، هم حکم و هم تخفیفی را که داده‌اند غیرقانونی می‌داند.

 احمد منتظری به شش سال حبس تعزیری محکوم شد

احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظریدادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، انتشار سند محرمانه و تبلیغ علیه نظام به ۲۱ سال حبس محکوم کرده که با تجمیع و تخفیف ۶ سال این حبس قابل اجراست. او حکم تعلیقی خلاء لباس هم گرفته است.

 محکومیت احمد منتظری؛ متن کامل حکم دادگاه ویژه روحانیت

montazeriاز متن حکم صادر شده برای احمد منتظری: به خوبی واضح و روشن است که اقدام متهم در نشر فایل صوتی اثرات منفی زیادی در جامعه و دستاویزی در بین معاندین و ضد انقلاب و عناصر نفاق و دشمنان داشته است.

 جنتی درباره فایل صوتی: این‌ها باید ریشه‌کن شوند تا ریشه‌های نظام برپا شود

احمد جنتیدبیر شورای نگهبان در نماز جمعه تهران به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ تاخت و گفت به این افراد مجال بیشتر داده شود، ریشه نظام را می‌کنند.

◄ احتمال محکومیت احمد منتظری به زندان

احمد منتظریاحمد منتظری برای بار هشتم مورد بازجویی قرار گرفت. با استناد دادگاه ویژه روحانیت به «قانون تعزیرات و مجازات‌هاى بازدارنده»، احتمال محکوم شدن او به حبس و زندان وجود دارد.

 صدور قرار کفالت برای احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

ahmad-montazeri-2-010916احمد منتظری به اقدام علیه امنیت ملى متهم شد. او پانزدهم شهریور برای بار ششم در دادگاه ویژه روحانیت شهر قم حاضر و پس از انجام مراحل بازجویی، تا برگزار شدن جلسه بعدی، با قرار کفالت ۷۰ میلیون تومانی آزاد شد.

 اعدام‌های ۶۷ و رازداری اصلاح‌طلبان

67گرچه هنوز اطلاعات زیادی لازم است تا پازل جنایت سازمان یافته سال ۶۷ تکمیل شود، اما با همین اطلاعات نیز می‌شود تا حدودی نقاب از چهره مسئولان یا دست‌کم مطلعان این واقعه تاریخی کنار زد و روند شکل‌گیری آن را بررسی کرد.

◄ بازجویی چندباره از احمد منتظری به دلیل انتشار فایل صوتی

montazeriانتشار فایل صوتی سخنان آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ از سوی فرزندش احمد منتظری برای چندمین بار او را به دادگاه کشید. او قرار است چند روز دیگر برای پنجمین بار به دادگاه ویژه روحانیت قم مراجعه کند.

◄ مطهری: سئوالاتی درباره اعدام‌های ۶۷ پیش آمده، به جای پاسخ شعار می‌دهند

علی مطهری: وقتی سئوالاتی درباره اعدام‌های ۶۷ برای برخی از مردم و اذهان جامعه ایجاد شده مسئولان توضیح دهندعلی مطهری، نماینده مجلس که نامه‌ای درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نوشته و خواهان توضیح در این‌باره شده بود گفت «حساسیت‌های عجیب و غریب» به نامه‌اش اهداف سیاسی دارد.

◄ ادامه بازجویی از احمد منتظری در مورد انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری

montazeriاحمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری، روز دوشنبه هشتم شهریور ماه برای سومین بار در دادگاه ویژه روحانیت شهر قم بازجویی شده است. مقام‌های قضایی ادامه این بازجویی را به نهم شهریور ماه موکول کرده‌اند.

افتخار به جنایت

 پاسخ پورمحمدی به نامه مطهری: در زمین دشمن بازی نمی‌کنم

علی مطهری و مصطفی پورمحمدیوزیر کشور دولت یازدهم و عضو هیأت مرگ اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان در سال ۶۷ که کشتار زندانیان سیاسی را «اجرای فرامین الهی» دانسته بود، نامه علی مطهری درباره این کشتار را بی‌پاسخ گذاشت.‌

 ۲۰ نماینده مجلس در واکنش به فایل صوتی: مطهری از نایب رئیسی برکنار شود

نمایندگان معترض به دلیل اظهارات مطهری درباره اعدام‌های سال ۶۷ و نامه او به پورمحمدی، خواستار برکناری او از نائب رئیسی مجلس هستند. مطهری گفت که آن‌ها نامه رانخوانده‌اند.

 خبرگان رهبری: فایل صوتی پر از غلط و تحریف است

مجلس خبرگان رهبریمجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری را محکوم کرده و هدف از انتشار آن را «تطهیر منافقین جنایتکار» خوانده که «به دنبال مخالفت با نظام اسلامی و کسب وجهه برای خود هستند.»

 مطهری خطاب به پورمحمدی: درباره اعدام‌های ۶۷ مغالطه نکنید

علی مطهریعلی مطهری به پورمحمدی نوشته است که او باید ضمن توضیح ماجرا، یا می‌گفته این شایعات صحت ندارد یا می‌گفته که ممکن است قصورهایی هم صورت گرفته باشد که در صورت اثبات از خانواده‌ها عذرخواهی و جبران خسارت خواهد شد.

◄ مصطفی پورمحمدی و کشتار زندانیان سیاسی: افتخار می‌کنیم به اجرای دستور خدا

مصطفی پورمحمدیوزیر دادگستری دولت حسن روحانی و عضو هیأت مرگ در سال ۶۷: «ما افتخار می‌کنیم که دستور خدا در رابطه با منافقین را اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم.»

 واکنش رفسنجانی به انتشار فایل صوتی منتظری

هاشمی رفسنجانی: «ابراز تأسف شدید از موج جدید ایجاد شده برای حمله به امام»هاشمی رفسنجانی هم سرانجام نسبت به انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری موضع‌گیری کرد. او نیز همانند گروهی از مقامات، از جمله خود رهبر، هدف از انتشار این فایل را بی‌حرمتی به خمینی دانست و انتشار آن را محکوم کرد.

 ری‌شهری: فایل صوتی منتظری برای تطهیر منافقین و انتقام از امام منتشر شد

rayshahriمحمد محمدی ری‌شهری، وزیر اطلاعات در سال ۶۷، انتشار فایل صوتی منتظری درباره اعدام‌های این سال را دلیل نفوذ مجاهدین خلق به بیت منتظری دانست و گفت که گردانندگان سایت او باید پاسخ دهند.

 علی فلاحیان درباره کشتار ۶۷: امام گفت توجهی به قضاوت تاریخ نکنید

علی فلاحیان: حکم امام مربوط به کسانی می‌شد که همچنان سر موضع و جنگ با نظام هستند. وزیر پیشین اطلاعات در اظهارنظری درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گفت آیت‌الله خمینی برخلاف نظر آیت‌الله منتظری که گفته بود تاریخ قضاوت بدی درباره جمهوری اسلامی خواهد کرد گفته بوده «حکم الهی» باید اجرا شود.

 روح‌الله حسینیان: شرح حمله به خانه آیت‌الله منتظری

روح الله حسینیان (خسرو خوبان)روح‌الله حسینیان از مقامات قضایی و امنیتی، با نام اطلاعاتی «خسرو خوبان»: اما اینکه شب حمله به خانه منتظری را انجام دادیم چند دلیل داشت. همین کار در زمان حضرت امام(ره) شب انجام شد و ما هم از حضرت امام(ره) تبعیت نمودیم.

تقابل دو نوع اسلام؛ یک بستر و دو رؤیا

 پاسخ به ابهامات و پرسش‌های موجود در رابطه با فایل صوتی آیت‌الله منتظری

Ahmad-Montazeriاحمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری در گفت‌وگویی به پاره‌ای از پرسش‌های موجود در رابطه با انتشار فایل صوتی صحبت‌های آیت‌الله منتظری با هیأت تصمیم‌گیری درباره اعدام‌های ۶۷ پاسخ داده است.

 احمد خاتمی: آن‌ها که گفتند بر سر موضعیم محارب بودند

khatami_ahmadاحمد خاتمی با اشاره تلویحی به صحبت‌های حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های ۶۷ گفته است زندانیان عضو سازمان مجاهدین خلق محارب بوده‌اند و رویکردهای قرآنی شدیدترین مجازات‌ها را برای محاربین در نظر گرفته است.

 جمله‌ی ناتمام یک سند تاریخی: «حدود ۲۰۰ نفر هستند که این‌ها را …»

خاوران، جایی که انبوهی از اعدام شدگان در آنجا مدفون شده‌اند، بی نام و نشانانتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری چیزی را جابه‌جا کرده است. حتی اگر بسیاری از ما بسیاری از واقعیت‌های بیان شده را می‌دانستیم اما وضوح این سند عمیق‌تر از دانستن در جان آدم و شاید حتی در وجدان زمانه‌ی ما نفوذ می‌کند.

 مطهری: رئیسی، نیری و پورمحمدی درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری توضیح دهند

علی مطهری: این‌که ماجرا چه بوده درست برای ما روشن نیست.علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران سخنان آیت‌الله منتظری در فایل صوتی درباره کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را «از سر دلسوزی برای انقلاب» دانست و خواهان روشن شدن ماجرای این فایل شد.

فقط ما راست می‌گیم

 پاسخ به تاجزاده درباره اعدام‌های ۶۷

gor-daste-jami _Iran_Political prisoners 1367_executionشادی صدر: به این عکس نگاه کنید. این فقط یکی از ده‌ها گور جمعی در ایران است …. آیا بدون این‌که خانواده‌ها حداقل بدانند پیکر فرزندان‌شان کجا و در کدام گور جمعی دفن شده، اصلا عذرخواهی شما محلی از اعراب دارد؟!

 حلقه جماران، حسن خمینی و اعدام‌های ۶۷

montazeriبا انتشار صحبت‌های حسینعلی منتظری، احمد منتظری به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده، مصطفی تاج‌زاده از مردم عذر‌خواهی کرده و حسن خمینی هم گفته است بازگو کردن سخنانی که دروغ بودن‌شان معلوم شده، چه فایده‌ای دارد؟

 فایل صوتی منتظری، واکنش‌های حکومتی و وجوه حقوقی

Mass execution of 1367 Iran 1988 Cartoon Assad Binakhahi Aug 2016واکنش‌ها به فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های حسینعلی منتظری در نقد اعدام‌های سال ۶۷ ادامه دارد. این صحبت‌ها اما جدای از سندیت تاریخی، گواه و شهادتی قضایی هم هست و می‌تواند به عنوان ادله‌ای حقوقی در اثبات کیفر‌خواستی جامع مورد استفاده قرار بگیرد.

 منتظری در میان صداهای مرگ؛ این صداها از کجا آمده‌اند؟

67صداهای منتشر شده در فایل صوتی آیت‌الله منتظری چه تاثیری در تاریخ معاصر ایران گذاشته‌اند؟ چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارند؟ آیا می‌شود مثل خیلی از صداها و پژواک‌های روزانه، بی‌تفاوت از کنارشان گذشت و فراموش‌شان کرد؟

 عضو دفتر روح‌الله خمینی: این صحبت‌ها را اطرافیان موذی به آیت‌الله منتظری القا کردند

Ansari 1محمد‌علی انصاری، از نزدیکان بیت روح‌الله خمینی، فایل صوتی منتشر شده از حسینعلی منتظری را تحریف شده، ناقص و پر‌غلط دانسته و گفته است که این صحبت‌ها به دور از انصاف و همراه با پیش‌داوری بوده است.

 تهدید اطلاعات؛ احمد منتظری فایل صوتی صحبت‌های پدرش را حذف کرد

Ahmad Montazeriدادگاه ویژه روحانیت و اداره اطلاعات قم در تماسی تلفنی با احمد منتظری فرزند حسینعلی منتظری از او خواسته‌اند فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های پدرش درباره اعدام‌های سال ۶۷ را از کانال تلگرام و سایت اینترنتی این مرجع درگذشته شیعه بردارد.

◄ منتظری خطاب به “هیات مرگ”: شما جنایتکار هستید

Montazeri 2در فایل صوتی تازه منتشر شده از آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های  ۶۷، او خطاب به حاضران در جلسه که اعضای هیأت تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان هستند، می‌گوید که نام‌ آن‌ها در آینده و در تاریخ جزو جنایتکاران نوشته خواهد شد.

 انتشار فایل صوتی دیدار آیت‌الله منتظری با مسئولین درباره اعدام‌های تابستان ۶۷

MONTAZERIسایت رسمی آیت‌الله منتظری، برای اولین بار فایل صوتی سخنان او در دیدار با مسئولین قضایی در رابطه با اعدام‌های تابستان ۶۷ را منتشر کرده است.


در همین زمینه

یک سند تاریخی درباره کشتارهای تابستان ۶۷ − باز انتشار گفت‌وگوی “زمانه” با آیت‌الله منتظری به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت او

Share